Bir garip meslek Mancacılık

Merhaba sevgili okurlarım

Bugün günlerden tarih…. Farkındalık oluşturma vakti… konumuza hayvanlarla başlamak istiyorum. Biz insanların sadık dostları olan hayvanlar. Biz hayvanlar üzerinden o kadar çok faydalanıyoruz ki bu faydaları yazsam, burdan Rusya’ya köprü olur. Bu kadar iyilik gördüğümüz hayvanlara olan tavrımız ise İnan’ın bana zalimce (tabi herkesi tenzih ederim) tarih boyunca bir çok hayvan katliamlarına tanık olduk. Bu katliamlara karşı çıkan Sesimiz bu katliamlar sırasında hayvanların çığlığını bastırmadı ne yazık ki

Bunca kötü olaylar arasında insanlığın ölmediğini gösteren güzel insanlar ve davranışlarda görmüyor değiliz. Bugün de Avrupa’nın barbar Türk dedikleri Osmanlı devletine göz atıyoruz.

Bu barbar kelimesi ile anılan Osmanlı’da hayvan sevgisi her bireyin kalbinde olmaz sa olmaz bir duyguydu. Onların da bir canlı olduğunu çok iyi bilirlerdi Barbar Osmanlı halkı….. Osmanlı devletinde neredeyse her aile bir hayvan beslerdi. Kendi besledikleri hayvanlar bir köşede dursun sokakta başı boş gezen hayvanların bile sağlığı ve yiyeceği dert olurdu Barbar denilen Osmanlı halkı için….

Bu nedenle vakit buldukça sokakta ki hayvanlarında beslenmeleri için ellerinden geleni yaparlardı. Sadece ellerinden geleni yapmakla yetinmemiş Osmanlı halkı, yazımızın konusu olan mancacıları bulup onlara para veya yiyecek verirlerdi ki sokakta ki sadık dostlarımız aç kalmasın….

 39122

Mancacılık tam olarak buydu, sokakta kalan hayvanların bakımını ve karınlarını doyurmak… Mancacılık Osmanlı halkının desteği ile varolan bir meslekti. Mancacılık mesleğini yapan insanlar gün boyu sokaklarda gezerek sokak hayvanı bulup onların derdine derman olurdu.

 manca_6745

İşin ilginç yanı medeniyetin merkezi olarak olarak anılan Avrupa’da aynı dönemlerde festivaller düzenlenerek sokak kedileri toplanarak torbalar içinde canlı canlı yakılarak eğlenceler yapılırdı. Bu caniliğin ismi ise sözde festivaldi.

Bir tarafta kendi rızklarından ayırdığı kazancın bir kısmını sokak hayvanları beslenilsin diye Mancacıya veren Osmanlı bir tarafta da canlı canlı hayvan yakarak eğlenen Avrupa…. Burada hangi toplum barbar siz değerli okurlarımın vicdanlarına soruyorum.

 tumblr_lja888o6cd1qzh02oo1_1280

Günümüz de dahi mancacılık mesleği tam anlamıyla icra edilemiyor. Böyle bir meslek adam akıllı yürüseydi sokakta hasta yada aç sokak hayvanı görmek mümkün olmazdı. Allah’tan gönüllü hayvan sever dernekleri bu görevi yapmaya çalışsa da yeterli olamıyorlar.  Bu ülkenin bol miktarda gönüllü mancacıya ihtiyacı var. 

Yaparmısınız bilmem ama siz değerli okurlarıma benim düzenli olarak yaptığım, vicdan ve manevi anlamda doruklara çıkaran bir alışkanlığımdan bahsetmek istiyorum. Evimde ocağımda ne pişiyorsa kalan kısmını (artan kısım demek istemiyorum ) sokağımda yaşayan sokak hayvanlarına veriyorum. Yemeğimi bir canlı ile paylaşmak kadar güzel bir tutku İnanın bana yok.

Ya kanun adam benim yemeğim hiç artmıyor diyorsanız tencerenizde ne pişiyorsa bir miktar malzeme de sokakta ki hayvanlar için kullanın. Aç olan bir hayvana yemek vererek İnan’ın o hayvanın gözünde kahraman oluyorsunuz. Kendinizi iyi hissetmek adına psikolog desteği almanıza hiç gerek yok. Masum sokak hayvanlarını doyurun onun verdiği mutluluk en büyük terapi buna eminim.

Bu yazım ile ilgili temennim ise etrafınızda onlarca gönüllü mancacılık yapan insanların çoğalmasıdır

3 Comments

  1. Avatar hayatguzelse 26 Mart 2018
    • Avatar KANUNADAM 26 Mart 2018

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: