BİR DEVİN TERASINDAN…

Merhaba sevgili okurlarım.

Şöyle bir düşününce, Dünyada ki misafirliğimiz ne kadar da kısa! Koca Koca dedeler ninelerin ağzından okula gittiğim ilk günü daha dün gibi hatırlarım cümlesini ne çok duyduk kimbilir. Bu cümle bile zamanın çok çabuk geçtiğini her geçen dakikanın hatta saniyenin kaçınılmaz sona bir adım daha yaklaştığımızın acı habercisi maalesef….. 

Sevgili okurlarım geçen günlerde gecenin bir saatinde, elimde demli bir çay ile birlikte derin bir düşünceye daldım. Kendimi koca bir dev yapıp Dünyayı kendi terasımdan acıyla izlemeye başladım. Şimdi bu izlenimlerimi sizlere aktarmak istiyorum. 

Dünyada ilk dikkatimi çeken olayın sevginin çok ama çok azaldığıydı gerçek sevgileri nadiren görebildim maalesef…

Dünyada insanların birbirlerine hiç ama hiç güvenlerinin de kalmadığını gördüm acı bir şekilde…..

Dünyanın belki de en en çok ihtiyacı olduğunu düşündüğüm BARIŞ kavramını da görmek nasip olmadı bu terastan….

Dünyada ki milletlerin,  ülkelerin birbirleri ile savaştığını ve birbirlerini acımasızca öldürdüğünü gördü bu gözler….

Dünyada onca nimet varken binlerce insanın açlıktan öldüğünü görüp hayret ettim…

Sonra Dünyanın Bitkilerini Hayvanlarını ekolojik dengenin baş kahramanlarının haykırışlarını gördüm çaresizce…..

İnsanların bir yerlere gelebilmek için yalanı bir silah gibi şuursuzca kullandığını gördüm……

Ve sonra delik deşik bir halde can veren atmosferin hala insanlığı korumak için güneşe kalkan olduğunu gördüm……

Daha neler gördüm neler sonra bu gördüklerim hakkında uzun uzun düşündüm artık sevgilerin parayla doğru orantılı olduğunu parası olan 80 yaşında bile olsa 18 yaşında güzel bir kızla çokta güzel aşk yaşadığını düşündüm…..

Bir garip işçinin hiç bir sözüne güvenmeyen bizlerin kravatlı güzel giyinimli birazda dili laf yapan cebinde parası çok olan kişinin her lafına inandığımızı  ve hatta süslü laflarına istinaden tüm birikimimizi dahi bu adama verdiğimizi düşündüm.

Dünyanın en çok ihtiyacı olduğu BARIŞ kavramının para yüzünden ortadan kaybolduğunu düşündüm, dünya üzerinde yapılan savaşların tamamı para içindi…..

İnsanlar çok kolay öldürülüyordu menfaat için Irakta onlarca insan Dünyanın gözleri önünde sadece petrol için öldürülmüştü, biz sadece haberlerden şu kadar insan öldü şeklinde haberler duyup hayatımıza aynı gayretle devam edebiliyor olduğumuzu düşündüm uzun uzun….

Bu dünyada açlıktan ölen insanların olduğunu düşününce şuursuzca doğaya kızdım bu insanlara verecek bir şeyin yokmuydu diye ama anladım ki açlıktan ölen insanların rızıkları zamanında gelen sömürücü başka insanlar tarafından daha çok para kazanmak için gasp edildiğini ve bu insanların açlıktan ölmeye mahkum edildiğini öğrendim…… 

Biraz önce şuursuzca doğaya kızdım dedim ya açlıktan ölen insanlara verecek bir şeyi yokmuydu diye.. Doğada bizlere çok kırgınmış Ormanlar kan ağlıyormuş beton bloklar dikmek uğruna kesilen her ağaç karşısında,  Ya hayvanlar sırf kürkü para ediyor diye katledilen o hayvanlar onlarda bize çok dargın zaten nesilleri sayemizde bitmek üzere son sitemlerini ediyorlar çaresizce…

Sonra aklıma insanların bir mevkiye bir başarıya ulaşmak için kitlelere söylediği boş vaatleri düşünmeye başladım, sonra not defterime  yapılmayan vaatler enkazına baktım ne çok  duygularımızla oynanmış….

Son olarak can çekişen atmosferi düşündüm milyarlarca dolar kazanan büyük firmalar devletler geldi aklıma para için dünyanın kalkanını zehirli gazlarla  acımasızca deldikleri geldi aklıma…..

Sonra dedim ki insanoğlu ne acımasız ne kadar aptal…..  Yapılan bir çok şey ile kendi sonumuzu hazırladığımızı neden kimse görmek istemiyordu… İnsanoğlunun gözünü bu kadar kör eden neydi… gibi sorularımın tek cevabı vardı sevgili okurlarım. PARA

Parayı sevmem desem yalan olur ama bu defa paradan korktum sevgili okurlarım.. Paranın dayanılmaz cazibesi ile Dünya nereye kadar gidebilecek, acaba ilerde torunlarımız dikili tek bir ağaç için savaşacaklar mı ? İçecek bir bardak su için başka bir insanı mı öldürecek ? açlıktan ölen insanları görmezden gelen bizlerin torunları da acaba açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya gelecek mi ? Bu para beni çok korkuttu sevgili okurlarım. 

Dünya milletleri el ele verip benim gibi nacizane bir devin terasından gördüklerini biran önce değerlendirip gerekli önlemleri alsa iyi olacak… Ha şunu da söylim iyi ki ÖLÜM var. 

SEVGİLİ OKURLARIM UMARIM BU TESPİTLERİM SADECE BİR KURGUDAN İBARET OLUR VE UMARIM BU YAZDIKLARIM BU DÜNYADAN DEFOLUP GİDER…

Sağlıcakla kalın…

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: