BİLİMİN ELİNE BULAŞAN KAN ÖJENİK

Merhaba sevgili okurlarım

Bilim insanlığın yararına olan buluşları yada icatları ortaya koysa da bazı dönemlerde bilimin eline kan bulaşmıştır. Bilime olan sevgim ve saygım sonsuz olsa da tarih sahnesinde meydana gelen olaylar bilime olan bakış açımı biraz değiştirmiştir.

Bugün ki yazımızın konusu ÖJENİK sevgili okurlarım Bilimin ortaya koyduğu en insafsız ve cani teorisi…

Öjenik kelimesinin anlamı ile yazımıza başlamakta yarar var. Öjenik kelimesi köklerini yunan eu-genēs kelimesinden almakta olup, bu kelime ise iyi doğan anlamına gelmektedir. İyi doğum kelimesi sizde neyi çağrıştırıyor sevgili okurlarım ? Bu soruma cevap vermeden önce Öjenik teorisini ortaya koyan tarihi şahsiyeti tanıyalım hep beraber…

Öjenik teorisini bulan ve bu düşüncesini savunan zatı muhterem Francis Galton isimli bir bilim insanıdır. Francis Galton isimli bilim adamı yapmış olduğu araştırmalar ve tespitler nedeniyle SİR ünvanı alan bir şahsiyettir. Francis Galton’a göre engelli, hasta, homoseksüel insanların bir şekilde yok edilerek sağlıklı bireylerin çoğaltılması yoluyla bir insan ırkının “ıslah edilmesi gerekmekteydi.

Öjenik olayı tam olarak bu sevgili okurlarım, hastaların, engellilerin ve zayıfların yok edilmesi geriye kalan insanların ise kontrol bir şekilde ilişkiye girmelerini sağlamak suretiyle saf kan bir insan ırkı oluşturma düşüncesi. Bilimin bu kadar acımasızca bir düşünceyi ortaya koyması ne kadar da acı.

Sapkınlık seviyesinde olan Öjenik teorisini Francis Galton “insanın doğum kalitesini arttırma ve en yüksek avantajı sağlama bilimi” olarak tanımladı. Bir nevi sapkın düşüncesine bilimsel bir kılıf ayarlamış oldu. Francis GALTON’un ortaya attığı bu insafsız teori yıllar sonra bu fikri benimseyen insanların varlığı ile nice büyük katliamlara sebep olmuştur.

Almanya’da Öjenik teorisini ilk benimseyen Ernst Haeckel isimli filozof saf alman ırkının oluşturulması gerektiğini savunarak kitlelere Öjenik teorisini anlatıp durdu yıllar boyunca. Ernst Haeckel Öjenik teorisine yapmış olduğu emekler ve çalışmalar sonrası Nazi Almanya’sına kötü bir miras bıraktığından haberi yoktu.

Öjenik teorisini benimseyen ve oldukça ilgi gösteren Adolf Hitler’de bu teoriyi hayata geçirmek istedi. Bunun için gerekli çalışmaları yapan Adolf Hitler ilk olarak yeni bir kanun çıkararak kronik rahatsızlığı bulanan 400 000’den fazla insanı rızaları dışında kısırlaştırdı. Saf alman ırkı yaratmak isteyen Adolf Hitler binlerce insanı gaz odalarında katletti. Öjenik teorisini ne kadar acımasız bir vahşet olduğunu Nazi Almanya’sında fazlasıyla görüldü.

Öjenik teorisini savunan tek ülke Almanya değildi ABD İngiltere, Kanada, Fransa, İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, İzlanda, Çin, Japonya, Brezilya gibi devletlerde de Öjenik faaliyetleri bulunmaktaydı.

Bilimin insanlara sunduğu en vahşi teori olarak kabul ettiğim Öjenik hakkında sizleri bir nebze bilgilendirdim. Vahşet olarak adlandırdığım Öjenik teorisini bulan uygulayan insanlara lanet okumak geliyor içimden. Saf ırk oluşmasının küresel dünyada imkanı olmadığını bilim insanları neden anlamamış merak etmişimdir. İnsani kuramların her zaman bilimin önüne geçmesi gerektiğini savunmaktayım. Bilim için insana kıyılacak, hayvanlar katledilecek, ekosistem bozulacaksa ben bu bilimi kabul etmiyorum…
Francis GALTON Ernt Haeckel ve bu teoriyi savunan ve yaşatan nicelerine tek bir sözüm olacak sayenizde katledilen milyonlarca insanın ahı sizi mezarınızda dahi rahat bırakmasın….
İnsan gibi yaşamanız dileğiyle..

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: