Bilgi Sahibi İfade Nedir

Bilgi sahibi ifadesi alınan yada alınacak olan herkese merhaba. Bu hayatta inanın herkesin başına her şey gelebilir. Hayatınıza ve kurallara çok dikkat etseniz de bir şekilde kendinizi poliste yada jandarmada bulabilirsiniz. Bilmeniz gereken en önemli husus illa ki suçlu olunca yada başınıza herhangi bir olay geldiği zaman polise yada jandarmaya düşerim diye bir düşünce içine girmek yanlış. Bu nedenle bir gün bir şekilde karakola gelerek Bilgi sahibi ifade vermek zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda haklı olarak sizde Bilgi sahibi ifade vermek nedir sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Bu yazımızla birlikte bilgi sahibi ifade ne demek sizlere açıklayacağız.

bilgi sahibi ifade cezası
Bilgi sahibi ifade ne demek

Kolluk Kuvvetinin Bilgi Sahibi İfade alma yetkisi

Polis yada jandarma kolluk kuvveti olarak Cumhuriyet Savcıları koordinesinde olaylarla ilgili tahkikat yaparak hazırladığı evraklar savcılıklara göndermekle yükümlüdür. Bu nedenle kolluk kuvveti bir olayla ilgili tahkikat yürüttüğü zaman gerekli tüm delilleri toplamak ile mesuldür. Durum böyle olunca kolluk kuvveti olayı aydınlatmak amacıyla ne kadar delil varsa bulup evrakına eklemek istiyor. Bu delillerin içerisinde Bilgi sahibi ifade almakta bulunuyor. Bilgi sahibi ifade nedir sorusunun cevabı aslında tam olarak isminin içerisinde saklı desek yanlış olmaz. Bu duruma binaen bilgi alma ifadesi halk dilinde görgü tanığı yada şahit olarak tanımlayabiliriz.

Bu açıklamalar ışığında tam bir tanım yapacak olursak meydana gelen bir olayda zarar gören yada zarar veren olmayan ancak olayla ilgili bilgisi yada görgüsü olan kişi yada kişilerin, olaya dair alınan beyanları dememiz gerekmekte. Bu bildiğiniz tanıklık sevgili okurlarım. Ancak bildiğiniz o tanıklık değil çünkü polis yada jandarma tanık olarak ifade alamaz. Bu nedenle sizlerin bilgi sahibi olarak ifadenize başvuruyor.

Polisin Bilgi sahibi ifade alma yetkisi

Bilgi sahibi ifade alma yetkisi var ancak tanık olarak ifade alma yetkisi bulunmamaktadır. Polis bir olayla ilgili bilgisine başvurduğu insanın ifadesini savcılığa gönderir, savcılık yada mahkeme kişinin beyanlarını uygun görürse tanık olarak tekrar dinleyebilir. Bu tamamen savcılığın ve mahkemenin insiyatifinde olan bir durumdur. Bu bağlamda tahkikatı yürüten polis yada jandarma bilgi sahibi olarak ifade alabilir. Burada unutulmaması gereken bir başka husus ise kolluk kuvvetinin yaptığı her iş ve eylemden Cumhuriyet Savcılarını bilgilendiriyor olmasıdır. Savcıların talimatı olmaksızın kolluk soruşturma ile ilgili bir insiyatif kullanmaz. Mutlak suretle bilgi sahibi ifadenizi alsa bile savcılara haber verecektir.

Bilgi sahibi ifade vermek zorunda mıyım

Kolluk kuvveti sizi bir konudan dolayı bilgi sahibi ifadenizi almak isteyebilir. Bu konuda sizi davet edebilir ancak sizi bilgi sahibi beyan verme konusunda zorlayamaz. Kolluk kuvvetine bilgi sahibi ifade vermek istemediğinizi bildirebilirsiniz. Kolluk kuvveti bu duruma ilişkin bir tutanak hazırlar ve size ait kimlik, adres ve iletişim bilgilerinizin bulunduğu tutanağı savcılığa gönderir. Savcılık sizin tanık olarak ifade vermenizi uygun görürse bu defa tanıklık kapsamında ifade vermek zorunda kalabilirsiniz. Bu konuda ki acizane tavsiyem kolluk kuvvetine yardımcı olarak bir suçun aydınlanmasına yardımcı olmanızdır.

Bilgi sahibi ifade sicilime işlermi

Bilgi sahibi ifade verince ceza alacağını düşünen bir çok vatandaşımız vardır ancak içinizi rahatlatacak bir şey söyleyeyim. Bilgi sahibi olarak verdiğiniz ifadeden dolayı ceza almaz bu nedenle de sicilinize hiç bir şey işlemez. Bilgi sahibi olarak verdiğiniz ifadenin suçu her ne olursa olsun eğer suça karışmadıysanız size bir şey olmayacaktır. Bu konuda içiniz rahat olsun mesela gelecekte bana sıkıntı yaratır mı gibi sorularınıza da net cevabım hayır yaratmaz olacaktır.

Bilgi sahibi sıfatı sonradan değişebilir mi?

Bilgi sahibi olarak verdiğiniz bir ifadeden sonra sıfatınız şüpheli olarak değişebilir ancak bunun için kolluğun yada mahkemenin somut deliler bulması gerekir. Şuna emin olun eğer bir olaya karışmadıysanız bilgi sahibi olmaktan öte bir yer gitmeyecektir durumunuz. Bu nedenle müsterih olunuz. Bilgi sahibi ifade ile tanıklık arasında benzerlik vardır ancak aynı şeyler diyemeyiz bu nedenle mutlaka Tanıklık Nedir başlıklı yazımızı okumalısınız.

Mahsup konusu ile ilgili olarak gerekli ve önemli tüm hususları anlattım umarım sizler için verimli bir yazı olmuştur. Bu konu ile ilgili olarak soru ve yorumlarınızı yazımızın yorum kısmına yada twitter hesabımız olan @kanunadam46 veya instagram hesabımız kanunadam1 isimli sosyal medya hesaplarımızdan ulaşabilirsiniz.

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: