BEDELSİZ SENET

Merhaba sevgili okurlarım. 

Bugün ki yazıma şu sözle başlamak istiyorum ” BORÇ YİĞİDİN KAMÇISIDIR” Bu sözü çevremizde bir çok kez duymuşuzdur.  İnsanlık olarak bir şey elde edebilmek için genelde borçlanmak zorunda kalmaktayız. Borç kavramı insanlığın maruz kaldığı en sık kavramdır.  Son zamanlarda ticaretin gelişmesiyle borç kavramı belirli kağıt parçaları ile güvence altına alınmaktadır. Bu kağıt parçaları bildiğiniz üzere senet, bono veya çeklerdir. Bu nedenle değerli kağıt parçalarının kötü niyetli insanlar tarafından haksız kazanç kapısı olarak görmelerine sebep olmuştur. Bugün ki konumuz da Bedelsiz senet kullanmanın doğuracağı hukuki sonuçlar sevgili okurlarım.

BEDELSİZ SENET NEDİR

Bedelsiz senedin tanımını yapacak olursak, bir kısmı veya tamamı ödenmiş senet artık bedelsiz senettir. Bu senedi bir daha kullanmak kanunlarımıza göre suçtur.  Senet alınan bir borç karşılığı düzenlenir. Bu borç ödendiği takdirde senet artık bedelsizdir.

Kasap muharrem, Ali amcadan aldığı 300 koyun karşılığı 700 000 TL lik senet düzenleyerek Ali amcaya verir. Kasap Muharrem 700 000 TL lik borcunu Ali amcaya kuruşu kuruşuna öder.  Ali amca kendisine ödenen 700 000 TL nin az olduğunu düşünerek biraz daha para ister. Kasap Muharrem’in bu parayı vermemesi durumunda senedi işleme koyacağını söyler. Kısa zaman içerisinde senet icraya verilir.

Açgözlü Ali amca burada açık bir şekilde bedelsiz senet kullanmak suçunu işlemektedir.  Kasap Muharrem ona borcunu ödemiştir. Bu borcun karşılığında kendisine verilen senet Kasap Muharrem’e iade edilmelidir. İade etmese bile o senet tekrar işleme koyulmamalıdır. (İşleme koyulmaması halinde Bedelsiz  Senet Kullanma suçu oluşmamaktadır) Kasap Muharrem kendisini ispat etmek için yazılı delil sunmak zorundadır. Kardeşim ben Ali amcaya tüm borcumu ödedim şeklinde beyanları mahkemece pek nazara alınmayacaktır. Bu nedenle Kasap Muharrem banka üzerinden gönderdiği dekontları temin ederek somut delillerle mahkemeye başvurması halinde Ali amcanın suçlu olduğunu ispatlayacaktır.

 Bedelsiz senet kullanımı ile ilgili bir kaç yöntem daha var bunları da şu şekilde sıralayabiliriz;

Senedin tahsili için dava açılması veya icra takibine konulması, (Örneğimizde bahsettiğimiz Ali amcanın yaptığı yöntem)
 
Senedin başkasına ciro edilerek devredilmesi,
 
Senedi protesto ettirmek veya başka amaçla vermek bankaya vermek
 
Senedi takas veya mahsup amacıyla kullanma

BEDELSİZ SENEDİN  CEZASI NE KADAR

Bedelsiz senet kullanmanın cezası 6 aydan 2 yıla kadar hapsi cezası ve adli para cezasıdır. Burada önemli olan husus hakim amcamız suçluya hem hapis cezası hemde adli para cezası verecek olmasıdır. 

Bedelsiz senet suçu, resmi nikahlı eş, aynı evde yaşayan kardeş, Üstsoy veya altsoyunun veya bu derecede kayın hısımlarından birinin veya evlat edinen veya evlatlığın zararına işlenmesi halinde bu suçu işleyen akraba ceza almayacaktır sevgili okurlarım. Bu yüzden yakın akrabalarımıza dahi dikkat etmekte her zaman fayda var.

Bedelsiz senet kullanma suçu şikayete bağlı bir suçtur. Bu nedenle suçun tespit edildiği tarihten 6 ay içerisinde suç duyurusunda bulunulması gerekmektedir.  Mesela ödemiş olduğunuz bir senet ile ilgili tarafınıza icra davası açılarak tebliğ edildiği gün itibariyle 6 aylık süreniz başlamış bulunmaktadır. 

Sevgili okurlarım öncelikle borçlandığınız bir kişi ile senet  yapmanız durumunda borcunuzu mutlaka banka üzerinden ödeme yaparak ödemelisiniz. Para gönderdiğiniz sırada açıklama bölümüne borcunuzu dair ödeme olduğunu açık bir şekilde belirtmelisiniz Bu basit önlemler daha sonra başınıza gelebilecek olaylara karşı hayati önem taşıyabilir. Mahkemeler bu konu ile ilgili olarak kesin kararını vermesi için yazılı ispat istemektedirler. Bu nedenle şu şu kadar tanığım var demenizin hiç bir faydası olmayacaktır. Borcunuzu tam olarak ödediğiniz zaman mutlaka senedinizi alacaklıdan almalısınız. Bu dünyada kimseye güven olmuyor maalesef…   Bu olaya çok dikkat ederek ailenizin emeklerini fırsatçılara kaptırmamış olursunuz….

Sevgiyle kalın…

 

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: