BAŞKASI YERİNE CEZA İNFAZ KURUMUNA VEYA TUTUKEVİNE GİRME

Sevdiklerim için canımı bile veririm sözünü bir çok kez duymuşuzdur. Can vermek biraz abartı gibi dursa da sevdiklerimiz için hepimiz elimizden gelen her şeyi yapmaktan çekinmeyiz. Önemli olan husus sevdiğimiz insana yapacağımız iyilik ELİMİZDEN GELDİĞİ KADAR  ve KANUNLAR çerçevesinde olmalıdır. Ben hasan amcayı çok seviyorum bu nedenle onunla kavga eden halis dayıyı öldüreceğim demek akıl karı bir iş değildir. (Bu defa ben abarttım )

Son zamanlarda sıkça meydana gelen bir olaydan bahsetmek istiyorum. Başkasının yerine cezaevine girmek.

“Bu nasıl oluyor kanun adam?”

Sevgili okurum bunu bir örnekle açıklayayım, Ali isminde genç bir çocuk var anne ve babası bebeklik yıllarında dünyaya gözlerini yummuş, Ali’ye mahallenin kabadayısı Pala Mustafa isimli adam sahip çıkıyor. Ali’yi büyüterek koskoca bir adam haline getiriyor. Pala Mustafa kabadayı olduğu için başı dertten kurtulmuyor tabi o mahkemeden diğer mahkemeye adete mekik dokuyor. Bir gün Pala Mustafa’ya bir haber geliyor son karıştığı yaralama olayı ile ilgili olarak kendisine hapis cezasına karar verildiğini öğreniyor. Pala Mustafa onca saltanatı bırakıp nasıl hapse girer. Bu durum Mustafa’yı oldukça etkiliyor hapse girmek için gerekli hazırlıklarını büyük bir üzüntüyle yapıyor. Pala Mustafa’nın hapse gireceğini öğrenen Ali bu durum karşısında oldukça üzülüyor ve Pala Mustafa’yı kurtarmak için bir çare düşünmeye başlıyor. Ali’nin aklına şeytani bir fikir geliyor.  Hızla Pala Mustafa’nın yanına gidiyor “ senin yerine hapse ben gireceğim Mustafa abi senin kimliğinin üzerinde ki fotoğraf ile benim fotoğrafımı değiştirir Pala Mustafa olarak içeride ben yatarım eğer uygun görürsen “ diyor. Pala Mustafa bu teklif karşısında oldukça memnun kalıyor ve hemen kimliğini Ali’ye veriyor. Ali ise kendisini Mustafa olarak tanıtarak  cezaevine teslim oluyor.  Ali aylarca Pala Mustafa olarak cezaevinde yatıyor. Pala Mustafa dışarda rahat durur mu? ASLA  yine bir  kavga olayına karışıyor ve polislerce yakalanıyor. Böylece Pala Mustafa ile Ali’nin oynadıkları bu kötü oyun sona eriyor. Ali hemen cezaevinden tahliye ediliyor ve Pala Mustafa ise doğru ceza evine,

“Kanun adam Ali başkasının yerine cezaevine girdiği için ceza almayacak mı ?”

Tabi ki ceza alacaktır sevgili okurlarım. Kanun maddesi aynen şöyle der Kendisini, bir hükümlünün veya tutuklunun yerine koyarak ceza infaz kurumuna veya tutukevine giren kimseye altı aydan iki yıla kadar hapis cezası verilir.  Yani Ali bu eyleminden dolayı ceza alması muhtemeldir.

Sevgili okurlarım yukarda ki örnek çoğaltılabilir, yapacağımız iyiliğin sonunda biz zarar göreceksek bir daha düşünmemiz lazım yapacağımız iyiliğin adaletsizliğe yol açması aslında yaptığınızın iyilik değil aksine kötülük olduğunu göstermektedir.

Adaletle kalın….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: