BALKANLARIN EŞKİYASI DEBRELİ HASAN (DRAMA KÖPRÜSÜ)

Merhaba sevgili okurlarım.

Bu yazımda hukuk ile ilgili bilgiler veya terimler  olmayacak. Bugün pek çoğumuzun bilmediği ama bilmesi gereken tarihi kişilikten bahsetmeye çalışacağım.

Bu kişilik bir eşkıya olan DEBRELİ HASAN

Debreli Hasan şuanda Yunanistan sınırında bulunan Drama’da doğmuştur. Balkanların eşkıyası unvanı alan bu şahsiyet gençlik yıllarına kadar o döneme göre iyi bir eğitim almış haksızlığın karşısında cevval  adalet karşısında boynu kıldan ince bir gençti. Kimseye bir zararı olmayan sevilen bir kişilikti.  Hasan aslında uyuyan bir devdi o koca yüreği ile…..

Uyuyan devi Drama ’ya gelen vergi memurları uyandırdı sevgili okurlarım.  Dönemin o bölgeye bakan vergi memurları acımasız ve gaddardı.  İnsanlardan haksız ve yüksek vergiler toplayarak ceplerine atıyor. Hem devleti hem de milletin gelirini çalıyorlardı. Bu gaddar ve acımasız vergi memurları drama’ya gelerek Hasan’ın amcasını bulurlar. Hasan’ın amcasının elinde avcunda ne varsa alırlar vergi bahanesiyle… Hasan’ın amcası mahsulün neredeyse tamamını vergi memurlarına teslim etmiş bir yıl boyunca çocuklarına ve eşine nasıl bakacağını düşünmekteydi umutsuzca. Amcasının bu hüzünlü ve çaresiz durumu Hasan’ı adeta deliye döndürmüştü. Haksızlık vardı Haksızlığın olduğu yerde Aslan olmaktan hiç çekinmezdi Hasan.  Hasan’ın o dönemde Karakedi isimli yakın bir arkadaşı vardı. Arkadaşı da Hasan gibi haksızlık karşısında durabilen cesur bir gençti, Hasan ile arkadaşı vergi memurlarının zulmü karşısında sessiz kalmamak konusunda kendilerine söz verdiler. Hasan’ın planı vergi memurlarının yola koyulduktan bir süre sonra Drama’nın çıkışında pusu atarak vatandaştan haksız olarak alınan vergileri tekrar sahiplerine dağıtmaktı. Bu plan Hasan ve arkadaşı ile birlikte eyleme geçirildi ve Gaddar vergi memurlarının halktan zorla aldığı vergiler tek tek sahiplerine dağıtıldı Halkın gözünde Hasan artık kahramandı.  Hasan kahraman oldu ama artık drama’da yaşayamayacak dağları mesken tutacaktı. Bu olayla birlikte Hasan’ın eşkıyalık serüveni başlamış oldu.  

Hasan’ın gösterişli bir martini vardı (Martin: eskiden kullanılmış olan, yivli, tek kurşun atan ve çok ses çıkaran bir tüfek) Heybetli ve merhametliydi Hasan….

Bir eşkıya bu kadar sevilir mi Sevgili okurlarım.  Bu eşkıya unvanını alan kişi bölgenin zalim ve zengin tüccarlarına pusu atarak aldığı malların büyük çoğunluğunu fakirlere dağıtırdı. Her zaman garibanı koruyup kollardı. Onlara zulüm değil yardım ederdi. Böyle insan sevilmez mi sevgili okurlarım.

Hasan’ın doğup büyüdüğü Drama’da bir köprü vardı dar ve eski altından geçen su ise buz gibi soğuktu. Bu su ile insanlar ekinlerini ve hayvanlarını sularlardı.  Bu suyun  varlığına ne kadar şükretseler de azdı ama bu akan su nazlıydı köprü eski olduğu için insanlar o köprüden geçerken bin bir türlü tehlike atlatıyordu.  Köprü artık miadını doldurmuş her an yıkılma tehlikesi yaşıyordu.  O köprü yıkılırsa ne olacaktı Halk nasıl ticaret yapacak nasıl hayvanlarını verimli meralara götürecekti. Halkın bu sorunu çözmek için gereken tek şey paraydı. Para ise halkta yoktu. Bölge halkı Hasan’a anlatır köprü meselesini Hasan Zalimden, hainden Gaddardan aldığı paralar ile tek başına köprünün tüm tamiratını yaptırır. Artık Hasan gerçek bir kahramandı.  Hasan Yıllarca garibanlara yardım etti ancak güzel bir dilbere aşık oldu. Şimdi Hasan’ın yardıma ihtiyacı vardı. Hasan’a kim yardım edecekti Hangi kız bir eşkıya ile evlenirdi. Hangi baba kızını dağlara verirdi….. Nitekim öylede oldu. Hasan’ın sevdiği güzel kızı ailesi başka birine verir. Hasan bunu duyunca kendini kaybeder sevdiği kızın köyüne gider tüm ihtişamı ile…. kızın babası Hasan’ın geleceğini düşündüğü için hazırlıklıdır. Hasan sevdiği kızın köyünde pusuya düşerek hayatını kaybeder.  Hasan’ın öldüğünü duyan bölge halkı çok ama çok üzülür ve Hasan’ın adına şuanda drama köprüsü olarak bildiğiniz türküyü yazarlar.

Yazımın başında bir eşkıyayı kim sever ki demiştim. Siz hala sevmediniz mi? Hangi zalimin, Hangi gaddarın ismi yüzyıllarca halk tarafından anılır ki Hangi eşkıya akıllara değil kalplere yazılır ki Hangi eşkıya hayatını şarkılara konu ettirebilir ki  Debreli Hasan bir eşkıyadan daha fazlasıydı. Batı sevici olan bizler Robin Hood’un hikayesini ağzımız açık dinlerken, gerçekten yaşanmış bir yaşam ve şahsiyeti neden bilmeyiz. Neden bu kadar unuttuk benliğimizi….

KANUN ADAM DEBRE İSMİ NERDEN GELDİ HASANA

Sevgili okurlarım DEBRE ismi aslında iki bağlacın birleşmesi ile oluşan yepyeni bir kelimedir, o dönemde o bölge insanı günlük konuşmalarında sıkça de  ve bre bağlaçlarını kullanırdı. De bre gel, de bre vur, de bre kanunadam gibi Hasan’a da de bre diye diye zamanla Debre ismini almış başına

DRAMA KÖPRÜSÜ NE DURUMDA

Drama Köprüsü Resim

Drama köprüsü

 

Hala yaşamına devam etmekte köprü ama şırıl şırıl akan soğuk suları kalmamış bakımda yok köprüye, zaman denilen  gaddar kavramın işkencesine maruz kalmış adeta anıların, hayatların bulunduğu o köprü, bakımsızlık içinde bulunuyor Yunanistan sınırlarında

Debreli Hasan için yakılan türkünün sözlerini hemen alt tarafta paylaşayım sizler için sevgili okurlarım ( Türküyü mutlaka dinlemelisiniz)

Drama köprüsü Hasan dardır geçilmez

Soğuktur suları Hasan bir tas içilmez

Anadan geçilir hasan yardan geçilmez

At martinini de bre Hasan dağlar inlesin

Drama mahpusunda Hasan Karakedi dinlesin

Mezar taşlarını Hasan koyun mu sandın

Adam öldürmeyi Hasan oyun mu sandın

Drama mahpusu’nu hasan evin mi sandın

At martinini de bre Hasan dağlar inlesin

Drama mahpusunda Hasan dostlar dinlesin

Drama köprüsü Hasan dardır daracık

Çok istemem Yanko Çorbacı bin beş yüz liracık

At martinini de bre Hasan dağlar inlesin

Drama mahpusunda Hasan Karakedi dinlesin

Drama köprüsünü Hasan gece mi geçtin

Ecel şerbetini Hasan ölmeden mi içtin

Anadan Babadan Bre Hasan nasıl vazgeçtin

At martinini de bre Hasan dağlar inlesin

Drama mahpusunda Hasan dostlar dinlesin.

2 Comments

  1. Avatar oralarnereler 2 Mart 2018
    • Avatar KANUNADAM 2 Mart 2018

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: