Bahtsız bedevi komutan Enrico Dandolo

Merhaba sevgili okurlarım. 

Bazı insanlar ne kadar hedefleri doğrultusun da yaşarsa yaşasın sonunda yine Yaradanın kendine çizdiği kadere razı olmak zorunda kalıyor. Atalarımızın söylediği ve kulaklarda küpe olması gereken bir söz var ya Ne oldum değil Ne olacağım de işte bu sözü asla unutmayın sevgili okurlarım. Bir insanın gerçekten ne olacağını bilinmiyor. Bugün ki yazımızda tarihin derin sayfalarına giriş yapacağız ve bahtsız bedevi bir insanı konu alacağız.

Enrico Dandolo kimdir. 

Bugün ki yazımızın kahramanı Enrico Dandolo isimli bir şahsiyettir. Enrico Dandolo 1108 yılında Venedik’te soylu bir ailenin yavrusu olarak Dünya’ya gözlerine açmıştır. Enrico Dandolo’nun babası olan Vitale ise Venedikte üst düzey konumlarda devlet memurluğu yapmaktaydı. Bu nedenle Enrico Dandolo soylu bir yaşam sürmekte ve eğitimlerini düzenli olarak almaktaydı. 

ğgıgğıgığg

Vitale

Enrico Dandolo genç yaşlara geldiğinden Venedik adına bir çok önemli görevi başarıyla tamamlamış yıldızı parlayan bir genç olma yolunda ilerliyordu.  Venedik adına uzun yıllar elçilik görevini ifa etti. Enrico Dandolo’nun Bizans ile yapılan savaş sırasında kafasına aldığı bir darbe sonucu gözlerinin görme yetisini bir nebze kaybettiğini bu nedenle kör olduğu bilinmektedir. Enrico Dandolo kör olduktan sonra olayın manevi boyutuna çok önem verdi ve oldukça dindar bir yaşam sürmeye başladı. 

1kanunadam

Enrico Dandolo

Enrico Dandolo uzun yıllar sonra yani kendisinin 85. doğum gününü kutladıkları sırasında Venedik Dükü seçildi.  Kendisinin yıllarca beklediği makam biraz geç gelmişti. Bu saatten sonra gelen saltanatı ne yapayım demeyen 85 lik ihtiyar Enrico Dandolo tüm gençlere taş çıkaran bir heves ve gayretle Venedik’e isyan halinde bulunan hristiyan topluluklar Zara ve Armada’yı adeta kılıçtan geçirdi.  Enrico Dandolo’nun asıl amacı Venedik’in menfaatlarını korumaktı. Bu yaptığı eylem sonucunda papa Enrico Dandolo’nun hristiyan kanı döktüğü gerekçesiyle kendisini AFOROZ etti. Bu kadar dindar bir komutanın düştüğü son hal dinden çıkarılmak oldu sevgili okurlarım. Bahtsız bedevi Enrico Dandolo’nun trajikomik hayatı bu kadarla sınırlı değil tabi. 

3 kanunadam

ihtiyar Dük Enrico Dandolo

Hırslı ihtiyar Enrico Dandolo’nun asıl amacı İstanbulu feth ederek Bizanslıları yenmekti.  IV. haçlı seferlerinin asıl amacı Filistin toprakları olmasına rağmen Enrico Dandolo gerekli entrikalar ile seferin yönünü İstanbul yani bizans topraklarına yöneltti. Haçlı seferinin komutasını bizzat yöneten Enrico Dandolo Bizans’ı mağlup etmeyi başardı. Bu başarı kendisine ve ülkesi Venedik için inanılmaz bir başarıydı. Bu başarının verdiği öz güvenle Enrico Dandolo birçok yeri feth ederek ülkesi Venedik’e kattı.

Enrico Dandolo düklük yaptığı dönemlerde Venedik’te hukuk kuralları üzerinde yoğunlaşarak büyük değişiklikler yaptı. Hukuk alanı ile yetinmeyen Enrico Dandolo ticaret alanında da yepyeni reformlar ilan etti. Enrico Dandolo bu reformlar ile hem kendisi hem ülkesi zenginleşti. 

Enrico Dandolo 14 haziran 1205 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yumdu. Kendisini Ayasofya kilisesine gömdüler.  1453 yılında Büyük komutan Fatih sultan Mehmet’in İstanbul’u feth etmesi ile Enrico Dandolo’nun mezar taşı savaş sırasında tahrip edildi ve bir süre mezar kilise içerisinde bulunamadı. Enrico Dandolo isimli bahtsız bedevi komutanın  trajikomik hayatı bu şekilde geldi geçti sevgili okurlarım. 

ieiaieai

Enrico Dandolo’ya neden bahtsız bedevi dediğimi merak ediyorsanız söyleyeyim. Enrico Dandolo başarılı bir devlet adamı iken savaşta onlarca savaşçının arasında kendisinin yara alması ve gözlerini kaybetmesi, hep hayalini kurduğu düklüğün tam 85 yaşında gelmesi, kendisinin dindar bir hristiyan olmasına rağmen Papa tarafından aforoz edilmesi sonra sen haçlı seferlerini yönet İstanbul’u feth et sonra en kutsal kilise olarak kabul edilen Ayosofya kilisesine gömül, sonra İstanbul’u Müslüman Türkler işgal etsin ve mezarının üzerinde yıllarca Namaz kılsınlar. Bu anlattıklarım koyu hristiyan bir Venedik Dükü için bahtsızlık tan başka bir şey değil sevgili okurlarım. 

Hayat ne kadar boş sevgili okurlarım. Kralda olsak Dük’te olsak sonunda ölüp toprağa gidiyoruz.  Enrico Dandolo her ne kadar dindar olsa da dinden çıkarılmaktan ve üzerinde yıllarca Namaz kılmamız dan kurtaramadı kendisini. Kaderin çizdiği senaryoya tüm insanların razı olmak zorunda olduğunu bu yaşlı komutan sayesinde bir kez daha anlamış olduk.

Bir başka yazımızda görüşmek üzere mutlulukla kalın…

One Response

  1. Avatar çağlar 4 Şubat 2021

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: