BABÜSSAADE KAPISI

Merhaba sevgili okurlarım. 

Bugün yine tarihi bir konuyu ele alacağız. Ele alacağımız konu tarih olsada ne tarihi bir kişilikten nede tarihi  bir olaydan bahsedeceğim.  Nasıl yani dediğinizi duyar gibi oldum.  Bu nedenle sizleri daha fazla meraklandırmamak için konumuzu açıklayalım. Bugün bir kapıdan bahsedeceğim. Yanlış duymadınız sadece bir kapıdan. Sadece kapı diyorum ama emin olun normal bir kapının asla yaşamayacağı, anılara ve olaylara şahit olan bir kapı….

Ya kanunadam bize kapının tarihini anlatmayacaksın değil mi? 

Hayır sevgili okurlarım kapı falanca tarihte falanca mucit tarafından yapıldı diyerek konuya girmeyeceğim. Bugün Osmanlı dönemlerine doğru yolculuk edeceğiz.  1453 yılı malumunuz İstanbul’un fetih yılıdır. Bu yıl içerisinde Osmanlının yeni başkenti İstanbul olmuştur. Osmanlı hanedanının yaşayacağı ve devlet işlerinin yürütüleceği bir saray aranıyordu güzel istanbul’da Bu saray çok kısa bir süre içerisinde bulundu. Osmanlının idare merkezi artık Saray burnunun tepesinde bulunan Topkapı Sarayından başka yer değildi…

Topkapı sarayının etrafı yüksek surlarla çevrili korunaklı bir saraydı.  Topkapı sarayının kapıları doğan güneş ile açılıp batan güneş ile kapanmaktaydı.  Sarayın bir çok kapısı bulunmakta olup Bu kapıların en özeli ve en anlamlısı ise bugün ki yazıma konu olan Babüsaade kapısıdır. Babüsaade kapısı Topkapı sarayının orta kapısıdır. Bu kapının ardında sadece Padişah ve yakın adamları yaşamaktaydı.  Yani herkesin rahatça girip çıktığı bir kapı değildi Babüsaade kapısı. Babüsaade kapısının ardında ne seferler ne planlar ne projeler hazırlandı  kim bilir…..

babenderun_cepheden_copy

Babüsaade kapısı

Sadece padişah ve yakın adamlarının geçtiği kapı olduğu için mi bu kadar yazıyı yazmaya zahmet ettin kanun adam

Tabi ki bu kapı ile ilgili olarak söyleyeceklerim yazdıklarımdan ibaret değil. Babüsaade kapısı sarayın en önemli girişi olarak kabul edilmektedir.  Babüsaade kapısının önünde önemli toplantılar, törenler ve bayramlaşmalar yapılmaktaydı. Bu gibi etkinliklerde Padişahın Babüsaade kapısının önünde oturması bu kapıya gerçekten çok önemli bir anlam kazandırmıştı.

Bu kapıdan sorumlu olarak sarayın en yetkili ağası olan Babüsaade ağası görevlendirilmişti.  Babüsaade kapısının sorumluluğu ve kontrolü tamamen Babüsaade ağasındaydı. 

Babüsaade kapısı lüzum olmadıkça devamlı kapalı tutulurdu. Babüsaade kapısından izinsiz girmek ise en büyük hukuk ihlali sayılmaktaydı.  Bu kurala uymayan densizler ile ilgili adalet en hızlı şekilde tecelli etmekteydi.

NEVAR YANİ KANUNADAM BİLMEDEN GİRİLEBİLİR O KAPIDAN HEMEN NE CEZASI BU

Sevgili okurum bu kapıyı bilmeyen yoktu o dönemde. Sen şuanda nasıl Beştepede bulunan Cumhurbaşkanlığı konutunda Sadece Cumhurbaşkanın kullandığı kapıdan giriş yapamıyorsan, Babüsaade kapısından da giriş yapman imkasızdı. Bana göre Babüsaade kapısından izinsiz girilmemeli çünkü imparatorluğun gizli bilgileri toplantıları ve planları bu kapının ardında saklıydı. O dönemde Babüsaade kapısından izinsiz giren kişinin masumiyet karnesinin pek parlak olacağını sanmıyorum..

Divanın toplantı günlerinde Sadrazam törenle karşılanırdı. Sadrazam Babüsaade kapısının önüne geldiğinde saygıyla selamlardı kapıyı. Babüsaade kapısı sultanın varlığı ve kudretini ifade ediyordu çünkü….Babüsaade kapısının bir diğer ismi ise saadet kapısıdır sevgili okurlarım. 

Sevgili okurlarım İstanbul’a yolunuz düşerse mutlaka Topkapı sarayına gitmelisiniz. Babüsaade kapısını her gördüğümde tüylerim diken diken oluyor.  Düşünün nice kudretli padişahın, nice alimlerin geçtiği Babüsaade kapısının içinden geçiyorsunuz. Bu duyguyu anlatmak inanın çok zor. Babüsaade kapısından geçtiğimde sanki zaman tünelinden bir anda Osmanlı dönemine geçiş yapıyorum gibi heyecanlanıyorum. Sizin de tarihe olan bir sevdanız yada ilginiz varsa bu heyecanı mutlaka yaşamalısınız. Sizde Babüsaade kapısının önünde atalarımıza saygıyla selam verin emin olun onlar bizim selamımızı bir yerlerden alacaktır. Bir kapı hakkında sizlere bilgi veriyorum ki önemsiz yada anlamsız gördüğümüz nesnelerin bile ne kadar anlamlı ve değerli olabileceğinin farkına varın….

Babüsaade kapısının önünde damarlarınıza tarih ve kültürümüzün dolması dileğiyle….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: