BABİLİN KİL TABLETLERİNDEN ZENGİNLİĞE GİDEN YOL

Günümüz de sıklıkla “borçlarımı ödeyemiyorum” , “aldığım maaş geldiği gibi gidiyor” gibi yakınma cümleleri ile kendimizi yiyip bitiriyoruz. Bu söylemlerin bir çoğunda haklıyız. Borçlardan kurtulmanın yollarını 5 000 yıldan beri arayan insanlar yeryüzün de her zaman yaşamıştır.  Borç yiğidin kamçısıdır sözü o kadar doğru ki borç  kamçısı seni her şeyden alıkoyan bir uyarıcı. Borçlardan kurtulmanın en iyi yolu iyi bir mirastan geçmekte olduğuna inanıyorum. Gelin hep beraber bu mirası aramaya başlayalım.

BABİLİN KİL TABLETLERİNDEN ZENGİNLİĞE GİDEN YOL

Yaklaşık 5 000 yıl önceden size miras  kalsa ne düşünürdünüz ?  Eminim bir çoğumuz kendimize kalacak olan bu miras ile hayallerimizi teker teker gerçekleştirirdik. Hazır para ile hayalleri gerçekleştirmek çok basit. Bugün ki yazımız da bazı şanslı insanlara 5 000 yıl önce kalan bir mirastan bahsedeceğim. Bu insanlara kalan mirasın ne olduğunu duyunca bir çoğunuzun şaşıracağına eminim.

Şimdi sizleri 1934 yılına götürmek istiyorum Profesör Franklin Caldwell yapmış olduğu keşif kazılarında yaklaşık 5 000 yıl önce yazıldığı tahmin edilen 5 adet kil tablet bulur. Her ne kadar  güzel kil tabletler bulsa da dönemin şartlarında onları okuması ve anlaması imkansızdır.  Babil’den kalan 5 adet tablet bulup, onları anlamamak, bir profesöre yakışmayacağı aşikardı. Bunun üzerine Profesör Franklin Caldwell kil tabletler üzerinde gerekli koruyucu önlemleri sağlayarak, okunmaları için Nottıngham  Üniversitesine gönderir.

Tabletler Arkeloji departmanında

Profesör Franklin Caldwell bulmuş olduğu kil tabletleri sorunsuz bir şekilde, Nottıngham  Üniversitesi arkeloji departmanına ulaşır.  Babilden kalan tabletleri okuma şerefi, Alfred  H. Shrewsbury isminde bir arkeoloğa nail olur. Alfred  H. Shrewsbury hakkında kısa bir bilgi vermek gerekirse, kendisi eşi ile birlikte Nottıngham  Üniversitesi Arkeloji departmanında çalışmaktadır.  Karı koca sürekli olarak çalışsalar da bir türlü mali tabloyu düzeltme şansına sahip olamamışlardır.  Bu tabletleri okuyacak olan arkeologlar  için borç batağında olduklarını rahatlıkla söyleyebiliriz. Dönemin şartlarında ev sahibine ayrı borç, bakkala ayrı borç, iş arkadaşlarına ayrı borç. Mali tabloyu yönetmeyi bir türlü beceremeyen iki arkeolog 5 000 yıl önce yazılmış olan 5 adet kil tableti okumaya başlarlar. Bura da hepiniz Tabletleri okuyan iki arkeoloğun maddi durumunun, yazımız  ile ne alakası olduğunu düşünebilir.  Yazıma başlamadan önce bir mirastan bahsetmiştim. Bu miras bu 5 kil tablet sevgili okurlarım. 5 000 yıl önce yazılmış kil tabletler iki arkeolog karı kocaya kazanılması zor bir miras bırakmıştır.  Bulunan 5 kil tabletin arkeolog karı koca tarafından, tarihi eser kaçakçılarına güzel bir fiyattan satıldığını ve mali tabloyu bu şekilde düzelttiğini sakın düşünmeyin.

Babil Tabletlerinden çıkan miras

Babil devletinden  kalan 5 kil tablet okundukça içeriğinin ne olduğu anlaşılmaya başlandı. Tabletlerin içeriğinde kölelikten zenginliğe giden bir yaşamın anıları vardı.  Bu kil tabletleri Dabasir isminde Babil’li bir tüccar yazmıştı. Dabasir, kil tabletlere köle iken nasıl özgürlüğüne kavuştuğunu, nasıl para biriktirmesi ve parayı nasıl harcaması gerektiğini inci gibi işlemişti. Bunları okuyan profesör  Alfred  H. Shrewsbury kötü giden mali tabloyu bu yöntemlerle düzeltebileceği kanısına vardı. Tabletler de yazan nasihatları bir bir uyguladı. Çevreye olan borçlar zamanla, düzenli olarak ödedi. Borçlarını öderken de yatırım yapmayı başardı. Bir taraftan borçlarını ödüyor bir taraftan köşeye para atıyordu. Profesör  Alfred  H. Shrewsbury tabletlerde gizlenmiş mirası bulmuştu. Hayatı sadece 1 yıl içerisin de olumlu yönde çok değişmişti. Kendisine bu fırsatı sunan Profesör Franklin Caldwell’e çok anlamlı teşekkür mektubu da yazmayı ihmal etmemişti. 5 adet kil tablet üzerinde ne yazıyordu ? Koca profesöre kılavuz olan öğütler nelerdi ? Bu soruların cevaplarını maddeler halinde belirtmek istiyorum.

Borçlardan kurtulmanın yolları

Babilli deve tüccarı Dabasir bu tabletlere nasıl zengin olduğunu yazmıştı. Gelin hap birlikte kölelikten zenginliğe gidin yol nasılmış onu görelim;

  1. Etrafa olan borçları liste yapın
  2. Kazandığınız maaşın %70 ile borçlarınızı ödeyin.
  3. Maaşınızın %10 ile mutlaka yatırım yapın
  4. Maaşınızın %20’sini kendinize ayırın.

Babilin kil tabletlerinde yazılı olanlar özetle bu dört maddeden ibaretti. Profesör  Alfred  H. Shrewsbury sadece bu 4 madde ile hayatını bir yıl içerisin de değiştirdi. Yukarı da yazılı yöntem inanılması zor ama 5 000 yıldan beri işe yaradığını kanıtlamış oldu. Binlerce yıl önce bir deve tüccarı neden yaşadıklarını kil tabletlere kazısın ki ? Babilli deve tüccarı Dabasir tüm insanlığa bir miras bırakmak istemiş. Nesilden nesile aktarılacak bir miras. Bu konuda da başarılı olmuştur.

Mikrofon Kanun adam’da

5 000 yıl önce bir deve tüccarı nasihat yazıyor. Bunu okuyan  İngiliz aldığı nasihat doğrultusunda bir yıl içerisinde işlerini yoluna koyuyor. Anlayana sivri sinek saz, anlamayana davul zurna az gelir gerçekten.  Tabiri caizse elin adamı taştan bile  öğüt çıkarmasını çok iyi biliyor. Ülke insanı olarak bulduğumuz nice tablet veya tarihi eseri, kaçakçılara para karşılığı satmak yerine okumuş olsaydık. Kim bilir ne güzel öğütler öğrenmiş olacaktık.  Borçlardan kurtulmanın ve para biriktirmenin yolu planlı harcamaktan geçmektedir Nereye gittiğini bilmediğin paranın kontrolünü sağlaman imkansız. Paraya hükmetmeyi bilmek zorundayız. Öncelikle cebinizin düşmanı olan birikmiş borçlarınızı yapacağınız ödeme planı ile belli bir süre içerisinde ödemeniz gerekmektedir. Borçlarınızı öderken de paranızın %10 ile birikim yapmalısınız. Bunlar ilk başta çok zor gibi gelebilir. Bu önlemleri yapmaya kararlı olmak durumundasınız.

Dabasir gibi önemli bir diğer şahsiyet ise Memrutun mimarı Sin Ammar’dır. Bu şahsiyetle ilgili yazımızı mutlaka okumanızı öneririm. OKUMAK İÇİN TIKLA

Paranız Bol Neşeniz Daim olsun……..

 

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: