BABALIK DAVASI

Merhaba sevgili okurlarım

Bizler onlara ulu çınar deriz gölgesinde huzur buluruz. Hepimizin çocukluk yıllarında aldığımız yegane model…. kim bunlar diye aklınızdan geçiyor ise hemen söyleyeyim BABALAR…. Baban var ise hayata daha pozitif bakarsın Baban var ise daha cesaretli olursun, Baban var ise güveneceğin bir dalın var demektir.  Babası ile büyüyen ve baba sevgisini tadan şanslı kişilerden binlerce var çevremizde. Birde öyle bir kesim var ki sığınacak bir dalı olmayan, hayata benim nazarımda 10-0 geride başlayan talihsiz insanlar.. Bu insanlar daha dünyaya gelmeden dert sıkıntı çekmeye başlarlar. Bu insanlar doğumu itibariyle babası belli olmayan yavrucaklar. Babasız büyümeye mahkum edilen yavrucaklar.  Bugün ki konumuz ise baba sevgisini yakalama şansına sahip olan insanların son umudu olan babalık davası ile ilgili dertleşeceğiz.

Babasını arayan çocuk yada çocuğunun babasını arayan bayan yapmış olduğu araştırmalar sonucu bulduğu şahsın, Çocuk ile baba arasındaki soybağının mahkemece belirlenmesini isteme hakkına sahiptir. Bu adam benim babam demek yetmiyor sevgili okurlarım. Bu durumu mahkeme ile taçlandırmak gerekmektedir.  Bu nedenle çocuk yada anne babalık davası açma hakkına sahiptirler bunu aklınızdan çıkarmayın.  Hakkında Dava açılacak baba yada koca hakkın rahmetine kavuşmuş yani ölmüş ise rahmetlinin mirasçılarına bu dava açılabilir. (Kanunlarımızda çare tükenmez)

Neyse lafı fazla uzatmadan davamızı açalım.  Hakkında dava açılan baba adayımız, çocuğun doğumundan önceki 300 gün ile 180 gün arasında ana ile cinsel ilişkide bulunmuş olması durumunda aksini ispatlayana kadar baba sayılmaktadır. Bu sürenin dışında bir husus daha vardır fiili gebe kalma döneminde baba adayımızın  anne ile cinsel ilişkide bulunduğu tespit edilirse aynı şekilde baba sayılmaktadır. 

Ya kanun adam iyi hoşta harbiden benden değil bu çocuk zorla baba yaptın bizi diyenlerin serzenişleri kulağıma kadar gelmekte. Bu durumu  şöyle açıklayayım çocuğun babası olmasının olanaksızlığını veya bir üçüncü kişinin baba olma olasılığının kendisininkinden daha fazla olduğunu ispatlarsanız baba olmaktan kurtulabilirsiniz.

Babalık davası, çocuğun doğumundan önce veya sonra açılabilir. Ananın dava hakkı, doğumdan başlayarak bir yıl geçmekle düşer.  Çocuk ile başka bir erkek arasında soybağı ilişkisi varsa, bir yıllık süre bu ilişkinin ortadan kalktığı tarihte işlemeye başlar. Dava hakkım geçti diye hemen üzülmeyin Bir yıllık süre geçtikten sonra gecikmeyi haklı kılan sebepler varsa, sebebin ortadan kalkmasından başlayarak bir ay içinde dava açılabilir.

Anne babalık davası ile birlikte veya ayrı olarak baba veya mirasçılarından, Doğum giderleri, Doğumdan önceki ve sonraki altışar haftalık geçim giderleri, Gebelik ve doğumun gerektirdiği diğer giderleri isteme hakkına sahiptir.  Hatta Çocuk ölü doğmuş olsa bile hakim, bu giderlerin karşılanmasına karar verebilir.

Sevgili okurlarım öncelikli temennim bu durum ile karşı karşıya kalmamanız.  Kalırsanız da ve çocuğun gerçekten sizden olduğuna eminseniz, suçsuz bir yavruyu baba sevgisinden mahrum etmeyiniz….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: