Azmettirme Nedir

Azmettirme nedir sorusunu geçenlerde sosyal medyada bir takipçim sormuştu. Aslında bu soru daha önceleri de bana sorulmuş, elimden geldiği kadar açıklamaya çalışmıştım. Şimdi bu yazımızla birlikte Azmettirme neymiş çok iyi bir şekilde anlayacaksınız.

Bilim adamlarının yaptıkları gibi önce kelimenin tarihine gidelim. “Azmettirme” kelimesinin kökenine bakalım, nereden gelmiş bu garip kelime..

Azmettirme kelimesinin kökeni bir çok kelimenin ana vatanı olan Arapçadan gelmektedir. Azmettirme kelimesini Türk Dil Kurumu aynen şöyle açıklıyor “Bir suçu veya herhangi bir işi kesinlikle yapmasına karar verdirmek. ” Aslında sorumuzun cevabını, yazımızın ana fikrini Türk Dil Kurumu erkenden vermiş oldu sevgili okurlarım.

Türk dil kurumunun tanımında geçen suç kelimesi Kanun adamın dikkatini çekerek konunun kendisi ve hukukla ilgili olduğunu anlamıştır. Evet sevgili okurlarım Bir suçu yada herhangi bir eylemin yapılması için insanlara verilen temkin yada davranışların tamamı Azmettirme eylemini oluşturur. Azmettirme kelimesi dış görünüş itibariyle kimsenin hoşuna gitmeyen ve iyi şeyler çağrıştırmayan bir kelimedir. Adliyede savcılıkta, mahkemede yada poliste Azmettirme kelimesini duyduysanız ve o kelimenin muhatabı sizseniz başınız biraz belada olabilir. Türk dil kurumunun nazarında bir anlamı olan Azmettirme kelimesinin kanunlar nazarında da bir anlamı bulunmaktadır. Gelin hep beraber kanunlarımızın Azmettirme nedir sorusunun cevabı hakkında ne düşündüğünü öğrenelim.

Kanunların gözünden AZMETTİRME NEDİR

Azmettirmenin kelime anlamına göre bir suçu yada eylemi kendisi değilde bir başkasına yaptırması böylelikle kendisini kanunlar karşısında gizlemeye çalışması durumudur. Bu durum inanın kanunlar nazarında çok şiddetli cezalara karşılık gelmektedir. Bunun için sizleri Türk Ceza Kanunumuza okumaya davet ediyorum. Türk ceza kanunun 38. maddesi Azmettirme ile ilgili gerekli açıklamayı yapmıştır. Kanunlarımız açık ve net bir şekilde bir kişiyi suça azmettiren kişinin o suçu işlemiş sayıldığını belirtmektedir. Nasıl yani gidip birisine o adamı öldür diyeceğim o öldürdüğü zaman ben öldürmüş gibi ceza mı alacağım ? Evet sevgili okurlarım aynen öyle ha birine gidip o adamı öldür dediniz ha gidip siz öldür müşünüz hiç farkı yok sonuçta siz AZMETTİRMEKTEN dolayı öldürme suçundan ötürü cezanızı çekeceksiniz. Kanunlarımız azmettiren kişilerin tespitine o kadar önem vermiş ki aynı kanun maddesinde bir suçu işlemiş fail suç ortağını yani azmettiren kişinin ortaya çıkmasını sağlarsa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine yirmi yıldan yirmibeş yıla kadar, müebbet hapis cezası yerine onbeş yıldan yirmi yıla kadar hapis cezasına hükmolunabilir. Diğer hallerde verilecek cezada, üçte bir oranında indirim yapılabilir. Güzel teklif değil mi ?

Azmettirme eyleminde Alt Soy Üst Soy ilişkisi

Üstsoy ve altsoy ilişkisinden doğan nüfuz kullanılmak suretiyle suça azmettirme halinde, azmettirenin cezası üçte birden yarısına kadar artırılır. Çocukların suça azmettirilmesi halinde, bu fıkra hükmüne göre cezanın artırılabilmesi için üstsoy ve altsoy ilişkisinin varlığı aranmaz. Eski yeşilçam filmlerinde çok işlendi bu konu senin yaşın küçük cezan az olur sen içer de yat gibi sahneler olmuştur. Keşke beyaz perde izlediğimiz tiyatrel bir sahneden ibaret olsaydı ama olmadı…  

Kanunlarımız açıkça azmettiren insanlara karşı çok sert önlemler almıştır. Azmettirme olaylarını genel itibariyle mafyalar aşiretler sık kullanmaktadır. Sen git onu indir ben sana bakarım diyen mafya babaları, aşiret ağaları zamanında ülkemizin bir çok filminde yada gazetelerinde ele alınmıştır. Hala var mı? diye soracak olursanız evet hala azmettirici bir çok insan bulunmakta.

Suça azmettirmenin unsurları

Suça azmettirme eylemi nasıl oluşur bunu da bilmemiz gerekir, azmettirme eyleminin sayılması için öncelikli şart kasıt bulunmasıdır. Suç işlenmesine yönelik bir kasıt yoksa bu azmettirme olarak değerlendirilemez sonuç itibariyle azmettirme bir suç ortaklığı sayılmaktadır. Önemli bir husus ise azmettirilen kişinin suçu işleme gibi bir niyetinin daha önceden olmaması gerekiyor. Düşünün bir kişiyi öldürme kararı alan bir kişiyi azmettirmek mantıksız bir durum olacaktır zaten kişi öldürme eylemine kafasına koymuş ve uygulayacaktır. Bu durumda şahsa suça yönük verilecek telkinler yada vaatler manevi yardım olarak değerlendirilecektir. Azmettiren kişi sadece azmettirdiği suçtan sorumlu tutulacaktır, öldürmesi için azmettirdiği adam ayrıca bir çok suç işlese bile azmettiren öldürme suçundan cezalandırılacaktır.

Azmettirme nedir sorusunu öğrendiğinize göre Mevcutlu ve ikmalen kelimelerinin anlamını da ben size sorayım. Bilmiyorsanız yada tam olarak ifade edemiyorsanız BU LİNKE tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir sonra ki yazımızda görüşmek üzere…

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: