Atatürk’e hakaret suç mu

Merhaba sevgili okurlarım.

Milletimizin kökleri o kadar eskiye dayanmaktadır ki Bu millet nice komutanlar liderler ve devlet adamları çıkarmıştır tarih sahnesine. Bizler ise bu büyük insanlarla haklı olarak gurur duyuyoruz.  Ata diyoruz ve çizdikleri yolda emin adımlarla yürüyoruz. Bugün ki konumuz ise bu büyük şahsiyetlerden birisi… Mustafa Kemal ATATÜRK, kendisinin hayatını burada anlatmaya kalksam sayfalar yetmez,  Büyük komutanın hayatı derslere konu olmuştur vesselam. Son zamanlarda Mustafa Kemal ATATÜRK’ ü sevmeyen insanların bu nefretlerini ayyuka çıktığını üzülerek izlemekteyiz.

Peki ama Mustafa Kemal ATATÜRK’e hakaret etmek yada anılarına zarar vermek Suç değil mi ?

Sevgili okurlarım kesinlikle suçtur,  Atatürk`ün hatırasına alenen hakaret eden veya söven kimse bir yıldan üç yıla kadar, Atatürk`ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veyahut Atatürk`ün kabrini tahrip eden, kıran, bozan veya kirleten kimseye bir yıldan beş yıla kadar Hapis cezası vardır. Bu duruma teşvik eden kimse ise bu suçu işleyen kimse ile aynı cezayı almaktadır.  Böyle bir durum karşısında Cumhuriyet Savcıları olayla ilgili olarak soruşturma başlatabilir.

Sizde bu şekilde bir olayla karşılaşmanız durumunda polis ekiplerine mutlaka ihbarda bulunun. Atalarımıza saygı duymak onların anılarına sahip çıkmak hepimizin boynumuzun borcudur.

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: