ARACIM ÇALINDI NE YAPMALIYIM?

Merhaba sevgili mağdurzede okurlarım.

Gelişen teknoloji ile şehirler büyüyor ve genişliyor. İnsanlar yaşamak için her yere konut yaparak bulunduğu şehri büyütüyor. Neyse lafın özü şehirler çok büyüdü azizim…

Bu nedenle eskiden insanlar için lüks olan otomobil şimdi ise resmen zaruriyet olmuştur.  Bu nedenle araçlarımıza gözümüz gibi bakarız. Onlarla uzakları yakın eder özlemlerimize merhem ederiz araçlarımızı. Bazen aldığımız araçlarla aramızda duygusal bir bağ kurarız.  Satamayız, pis bırakamayız, bakımlarını aksatamayız çünkü aracımızda artık ailenden birisidir bizler için …..

Araç sevgimizden yukarda baya bir bahsettik.  Sevgili aracımızı iş dönüşü özenle park ettik ve dinlenmek için evimize girdik. Sabah uykulu gözlerle uyanarak işe gitmek için hazırlandık, evimizden dışarı çıktık dün gece evimizin önüne özenle park ettiğimiz aracın yerinde yeller esiyor… O anı ancak yaşayan bilir eli ayağı boşalıyor insanın, o anı yaşayınca ne yapacağını bilemiyor. En az 5 dakika çaresizliğin doruklarını yaşıyorsunuz.

KENDİME GELDİM KANUN ADAM NE YAPACAĞIM, ÇALINAN ARACIMI NASIL BULACAĞIM…

Öncelikle 155 polis imdat hattını arayın, aracın çalındığı yere uzman polis ekipleri gelsin. Hırsızlar aracı çalma esnasında arkasında bir delil bırakmış olabilirler. Bu delilleri olay yerine çağıracağınız polis ekipleri tespit edecektir.

BU DELİLLER NE OLABİLİR KANUN ADAM ?

Bu deliller her şey olabilir. Güvenlik kamera görüntüsü, görgü tanığı, aracınızı açmak için kullanılan tornavida, hırsızların içmiş olabileceği sigara izmariti gibi bir çok şey delil olabilir ve hırsızların tespitini sağlayabilir.

Neyse polisleri olay yerine çağırdık bizde hiç zaman kaybetmeden karakola ifade vermeye gidiyoruz. Polis amcalarda verdiğimiz ifadede, aracınızı en son saat kaçta gördüğümüzü, aracımızın plakasını,  aracımızın tam olarak nereden çalındığını, aracımızda ne kadar yakıt olduğunu,  aracımızın rengini, markasını, aracımızda ayırt edilebilecek yazı, resim, hasar var ise net bir şekilde belirtiyoruz.   İfademizi verdikten sonra Yüce yarada dua etmekten başka bir şeyimiz kalmıyor.

KANUN ADAM POLİS ÇALINAN ARACIMI BULMAK İÇİN NE GİBİ ÇALIŞMALAR YAPACAK ?

Siz ifadenizi verdikten sonra polis amcalar ilk olarak aracınızı TÜM TÜRKİYE GENELİ ÇALINTI ARAÇ olarak sisteme girişini yapacak. Böylece aracınız polis uygulamasında, Plaka tanıma sistemlerinde, devriye yapan polis ekiplerince yapılan sorgulamalarda ÇALINTI ARAÇ diyerek uyarı verecek ve aracınız bulunmuş olacak

Polis amcaların yapacağı bir diğer işlem ise aracınızın herhangi bir benzinlikten yakıt alıp almadığını tespit etmek olacaktır. Bu sorgulama ile aracınızı çalan şahısların tespiti benzinlik görüntüleri ile mümkün olmuş olacaktır.

Yine oto hırsızlığına bakan polis amcalar daha önceden belirlemiş olduğu oto sanayicilerini gezecektir. Aracınızın parçalanma ihtimaline karşın…

Polis ekipler tespit edebildiği olay anını gören tanık, güvenlik kamera görüntüsü gibi deliller üzerinden aracınızı bulma yoluna gidebilir.

KANUN ADAM HIRSIZLAR BENİM ARACIM HANGİ AMAÇLA ÇALABİLİR ?

Bu soruya cevap vermek oldukça zordur. Aşağıda genel olarak amaçları belirteyim

1-)Aracınızı parçalayıp satarak gelir elde etmek için

2-)Aracınız ile başka bir suç işlemek amacıyla

3-)Aracınızı terör eylemlerinde kullanabilmek için (Allah korusun en kötüsü bu olsa gerek )

4-)Aracınızı change işlemi yaparak kullanmak yada satarak maddi gelir elde etmek için

KANUN ADAM ARACIM ÇALINDI AMA UZUN SÜREDEN BERİ BULUNMADI NE YAPACAĞIM ?

Bu durumlar inanın beni çok üzüyor, insan kolay almıyor bir aracı, Aracınızın çalınmadan önce KASKOSU varsa aracın kasko değeri kadar paranızı alacaksınız. Bunun için karakolda verdiğiniz ifade örneği (Polisler dahil olmak üzere tüm imzaların ıslak imzalı olacak şekilde teslim alın ), Bazı kasko şirketleri ise aracınızın çalındığını ancak bulunamadığını içerir polis tutanağı istemekte. Bu belgelerle kaskoya müracaat ederek aracınızın kasko değerini alabilirsiniz

KANUNADAM BENİM ÇALINAN ARACIMIN SİGORTASI VAR HIRSIZLIKLA İLGİLİ ZARARIMI KARŞILAR MI?

Bu durumda yapılacak bir şey yok sayın okurlarım. Sigorta çalınan araçların maliyetini karşılamaz

ÇALINAN ARACIM İLE İLGİLİ MTV BORCU ÖDEYECEKMİYİM?

Sevgili okurum çalınan aracınızın tescil kaydını sildirmediğiniz sürece MTV borcunu ödemekle mükellefsiniz.

KANUN ADAM ÇALINAN ARACIMIN TESCİL KAYDINI SİLDİRDİM AMA DAHA SONRA ARACIM BULUNURSA NE OLACAK

Merak etmeyin yine aracınızın tescil kaydınızı üzerinize alabileceksiniz. Bunda herhangi bir sıkıntı yok.

ÇALINAN ARAÇLARDA TESCİL SİLDİRME İŞLEMLERİ NASIL YAPILMAKTA

Çalınan aracınızın borcunu ödemek istemiyorsanız aracınızın tescili sildirmenizde fayda var.

Tescil sildirme işlemi Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 43. Maddesinde açık bir şekilde belirtilmiştir. Bu yönetmeliğe göre;

Çalınan araçların tescil kayıtlarının silinmesi için,

1-)Aracın bilgi sistemindeki tescil kayıtlarına çalındığına dair ilgili birimlerce konulmuş ibarenin bulunması (Karakolların ifadenizi aldıktan sonra tüm Türkiye geneli aranmasını sağlamak için  ÇALINTI ARAÇ şerhi bırakılmakta ondan bahsediyor maddemiz. Bu madde sizlik bir durum değil şikayetçi olduğunuz kurum girişini yapacaktır.)

2-)Aracın çalındığı tarihten itibaren bir ay geçmiş olması (Aracınız çalındıktan sonra en az 1 ay beklemeniz gerekmektedir)

ÇALINAN ARAÇLARDA TESCİL SİLDİRME İŞLEMLERİNİ HANGİ KURUMLAR YAPMAKTADIR

Herhangi bir Trafik Tescil Şube Müdürlüğü yada Trafik Tescil Büro Amirliği tescil silme işleminizi yapacaktır.

ÇALINAN ARAÇLARDA TESCİL SİLDİRME İŞLEMİ İÇİN HANGİ BELGELER GEREKLİDİR ?

1-)Müracaat sırasında, araç sahiplerinin, kanuni temsilcilerinin, vekillerinin veya kamu kurum ve kuruluşları ile tüzel kişiliklerce yetkilendirilen kişilerin dilekçesi (Kısaca  çalınan aracınızın tescilinizi sildirmek istediğinizi belirtir dilekçe)

2-) Savcılık veya mahalli kolluk birimlerince düzenlenmiş çalınma olayına ait belge alınır. (Karakol yada savcılıkta verdiğiniz ifada tutanağından bahsediyor)

Polis amcalar gerekli işlemleri yaparak aracınızın tescilini siler. Araç tescil belgesi üzerine işlem tarihi ile birlikte “çalınmıştır” şerhi düşülür ve belge size iade edilir. Aracın motorlu araç trafik belgesi ile müracaat sırasında ibraz edilen belgeler(ifade tutanağı, dilekçe vs..) araç dosyasında muhafaza edilir

Aracın tescil kaydının çalıntı tarihi itibariyle silindiği Gelir İdaresi Başkanlığına elektronik sistemle, bunun mümkün olmaması halinde ise  en geç onbeş iş günü içinde, yazılı olarak ilgili vergi dairesine bildirilir. Böylece aracınızla ilgili MTV borcu ödemekten kurtulmuş olacaksınız.

KANUN ADAM ARACIMI ÇALAN ŞAHISLAR BULUNURSA NE KADAR CEZA ALACAKLAR.

Bu hırsızların cezasını Türk Ceza Kanunun 142 maddesi vermektedir. Bu maddeye göre bu işi yapan şüpheliler beş yıldan on yıla kadar hapis cezasına çarptırılır. Bu cezayı suçun işlediği saatin gece vakte olması durumunda verilecek ceza yarı oranında artırılır.

KANUN ADAM ARACIM BULUNDU NE YAPMAM GEREKİYOR

Bu müjdeli haberi muhtemelen bir polis memuru size verecektir. İlk olarak aracın bulunduğu Kolluk kuvvetine araç teslimi için gitmeniz gerekmektedir. Aracınız yaşadığınız ilin dışında ise güvendiğiniz birisine vekalet vererek aracı teslim almasını sağlayabilirsiniz.  Aracınızı teslim aldıktan sonra aracı bulan kolluk kuvvetinde ek ifadeniz alınacaktır.  Unutmayın aracınız hala aranıyor siz polis amcaları uyarın aracımın çalıntı kaydını lütfen düşürün diye, yoksa trafikte aracınız polisler tarafından durdurularak hırsız muamelesi görürsünüz: ) Size tavsiyem aracınızın bulunduğunu öğrendikten sonra hiç zaman kaybetmeden gidin aracınızı teslim alın. Aracınızı bulan kolluk kuvveti tedbir amaçlı aracınızı yedi emin otoparkına çekecektir. Bu otoparklarda aracınızın durduğu her gün başına para işlemekte. Cebinizden daha fazla para çıkmasın

Çalınan araçlarla ilgili olarak işinize yarayacak her türlü bilgiyi sizleri kanun maddelerine boğmadan anlattım. Bu konu ile ilgili olarak sorularınızı yorum kısmında sorabilirsiniz.

Aracınız ile ayrılık yaşamamamız dileğiyle…

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: