ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMAK

Merhaba sevgili okurlarım.

Araçlar hayatımızın vazgeçilmez bir unsuru olmuştur. Aileden biri gibidir araçlarımız masraflıdır. Yakıtı bir dert kaskosu bir dert vergisi bir dert ama onsuz da olmuyor be kardeşim.. Olmadığı içinde yollarda insandan çok araç var bu durum için iyi diyemem ama gerçekten bazı insanlar için zorunluluk araçlarımız.

Biz bu araçlarımızı aklı başında kullanmalıyız, kullanmalıyız ki insanlar üzülmesi değil mi?

Bugün sizlerle alkollü araç kullanırsak başımıza ne gelecek onlardan bahsedeceğiz…

Şimdi aracımıza alkollü olarak bindik yolda gidiyoruz. AAAAA ilerde bir polis çevirmesi… Bakalım başımıza ne gelecek

Polis amcalar bizi durduğunda ilk olarak lasik olarak ehliyet ruhsat kontrolü yapacaktır. Daha sonra size alkol metre cihazına üflemenizi isteyecektir.Böylece kanınızda ne kadar alkol var ortaya çıkacak

Alkollü çıkmanız durumunda polis amcalar sizi Trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçundan işlem yapmak üzere karakola götürecektir. Burada TCK hükümlerine göre hakkınızda adli süreç başlayacaktır.

Sadece adli süreçle bitecek mi cezam diye düşünüyorsanız tabi ki hayır ehliyetiniz ile ilgili de bir süreç başlayacaktır. Duruma göre daha önceden yine alkollü araç kullanmanız durumunda ehliyetinize el konulabilir. Nasıl mı daha önceden 1 kere alkollü yakalandınız diyelim Yakalandığınız tarihten 5 yıl içerisinde bir kez daha alkollü araç kullanırken yakalanırsanız ehliyetinize 6 aylığına el koyulacaktır ve size para cezası vereceklerdir. 5 yılık süreç içinde 2. kez alkollü araç kullanırken yakalanmanız durumunda sürücü belgeniz 2 yıl süreyle el konulur ve sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine girerek bu kursu tamamlamanız gerekmektedir. 3 veya daha fazla alkollü araç kullanırken yakalanırsanız bu 5 yıllık süreçte ehliyetiniz 5 yıl geri alınır, hapse girerseniz ve üstüne para cezası ödemek zorunda kalabilirsiniz. Bununla da kalmayıp psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesine tabi tutulursunuz sevgili okurlarım. 

Alkollü kaza yaparsanız %100 hatalı siz olursunuz. Allah korusun kaza sonrası bir insanı öldürdüğünüzde inanın adam öldürmeden işlem görürsünüz.  Kasko alkollü olduğunuz için aracınızın masraflarını asla karşılamaz. 

BÜYÜK HARFLERLE YAZALIM YAVRUNUZ İÇİN AİLENİZ İÇİN VE İNSANLIK İÇİN ALKOLSÜZ ARAÇ KULLANALIM…..

Sevgiyle kalın….

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: