AKIL HASTASI İŞLEDİĞİ SUÇTAN DOLAYI CEZA ALIR MI

Merhaba sevgili okurlarım….

İnsanlar gün geçmiyor ki suç işlemesin bu zamanda başına iş gelmeyen bir vatandaşımız yok denecek kadar azdır. Halk arasında klişe olmuş bir söz vardır. BENİM RAPORUM VAR ONA GÖRE…  Yani bu sözün anlamı şu ben akıl hastasıyım seni öldürsem bile bana bir şey olmazdır. 

Halk arasında merak edilen bir konudur AKIL HASTALARINA İŞLEDİĞİ SUÇTAN DOLAYI CEZA ALIR MI ?

Bu soruya yine kanunları yanıma alarak cevap vermek istiyorum.

Türk Ceza Kanunun 32. maddesi derki,  Akıl hastalığı nedeniyle, işlediği fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılayamayan veya bu fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği önemli derecede azalmış olan kişiye ceza verilmez. 

NASIL YANİ AKIL HASTALIĞI NEDENİYLE RAPOR ALAN İNSAN İSTEDİĞİ SUÇU İŞLESE BİLE CEZA ALMAYACAK MI ?

Almayacak sayın okurum ama aynı kanun şu şekilde devam ediyor, Ancak, bu kişiler hakkında güvenlik tedbirine hükmolunur. Yani suç işleyen akıl hastası hastaneye kaldırarak insan içine çıkması engelleniyor. Bu da bir nevi cezadır.. Cezai ehliyetinin olmaması için gerçekten ciddi anlamda akıl hastası olunması gerekiyor. 

AKIL HASTALIĞI DERECESİ BİRAZ DAHA DÜŞÜKSE NE OLACAK KANUN ADAM 

Türk Ceza Mahkemesinin 33. maddesi derki  Birinci fıkrada (TCK 32.  maddeden bahsediyor) yazılı derecede olmamakla birlikte işlediği fiille ilgili olarak davranışlarını yönlendirme yeteneği azalmış olan kişiye, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası yerine yirmi beş yıl, müebbet hapis cezası yerine yirmi yıl hapis cezası verilir. Diğer hallerde verilecek ceza, altıda birden fazla olmamak üzere indirilebilir. Mahkûm olunan ceza, süresi aynı olmak koşuluyla, kısmen veya tamamen, akıl hastalarına özgü güvenlik tedbiri olarak da uygulanabilir.

Yani kanunda normal insana verilen cezanın bir alt cezası veriliyor sayın okurlarım…

Bu durumu suistimal etmek isteyen arkadaşlara şunu belirteyim, CEZAİ EHLİYETİ YOKTUR raporu almak öyle kolay değildir. Ben bu raporu alayım sonra kabadayı gibi gezeyim diyecek kadar düşünebiliyorsanız zaten bu raporu almaya hak kazanamazsınız… 

PEKİ AKIL HASTALARINA ÖZGÜ GÜVENLİK TEDBİRLERİ NELERDİR KANUN ADAM 

-Hakkında güvenlik tedbirine hükmedilmiş olan akıl hastası, yerleştirildiği kurumun sağlık kurulunca düzenlenen raporda toplum açısından tehlikeliliğinin ortadan kalktığının veya önemli ölçüde azaldığının belirtilmesi üzerine mahkeme veya hakim kararıyla serbest bırakılabilir. Aksi halde hastanede yatmaya devam edecektir
– Sağlık kurulu raporunda, akıl hastalığının ve işlenen fiilin niteliğine göre, güvenlik bakımından kişinin tıbbi kontrol ve takibinin gerekip gerekmediği, gerekiyor ise, bunun süre ve aralıkları belirtilir. Bu rapor mahkeme tarafından tam teşekküllü hastanelerde  aldırılır. 
– Tıbbi kontrol ve takip, raporda gösterilen süre ve aralıklarla, Cumhuriyet savcılığınca bu kişilerin teknik donanımı ve yetkili uzmanı olan sağlık kuruluşuna gönderilmeleri ile sağlanır.
– Tıbbi kontrol ve takipte, kişinin akıl hastalığı itibarıyla toplum açısından tehlikeliliğinin arttığı anlaşıldığında, hazırlanan rapora dayanılarak, yeniden koruma ve tedavi amaçlı olarak güvenlik tedbirine hükmedilir. Bu durumda, bir ve devamı   fıkralarda belirlenen işlemler tekrarlanır
– İşlediği fiille ilgili olarak hastalığı yüzünden davranışlarını yönlendirme yeteneği azalmış olan kişi hakkında birinci ve ikinci fıkra hükümlerine göre yerleştirildiği yüksek güvenlikli sağlık kuruluşunda düzenlenen kurul raporu üzerine, mahkum olduğu hapis cezası, süresi aynı kalmak koşuluyla, kısmen veya tamamen, mahkeme kararıyla akıl hastalarına özgü güvenlik tedbiri olarak da uygulanabilir.
– Suç işleyen alkol ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde bağımlısı kişilerin, güvenlik tedbiri olarak, alkol ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde bağımlılarına özgü sağlık kuruluşunda tedavi altına alınmasına karar verilir. Bu kişilerin tedavisi, alkol ya da uyuşturucu veya uyarıcı madde bağımlılığından kurtulmalarına kadar devam eder. Bu kişiler, yerleştirildiği kurumun sağlık kurulunca bu yönde düzenlenecek rapor üzerine mahkeme veya hakim kararıyla serbest bırakılabilir

Akıl sağlınızı korumanız dileğiyle Mutlu kalın…

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: