ADLİ TATİL NEDİR

Adli tatil nedir? Adli tatil ne zaman başlar

Adli tatil adaletin koruyucusu olma hakim ve savcıların bir nebze nefes almasını ve yeni yargı yılına enerji depolamış şekilde başlamasını sağlamakta. Vatandaş korkuyor adaleti sağlayan izin yaparsa adalet nasıl işleyecek? Bu korkuları da düşünen büyükler konunun gereğini yaptılar. Şimdi konumuza geçelim Adli tatil nedir sorusunu cevaplayalım

Tatil her birey için olmazsa olmaz bir etkinliktir. Bireyler tatil yapmadığı zaman sinir stres ve konsantrasyon kaybı yaşamaktadır. Bu nedenle daha verimli bir çalışma ortamı için tatil herkes için şart denecek kadar önemlidir. Bu nedenle her kurum ve iş verenler çalışanları için belli sürelerde izinler vermektedir.  Bu nedenle Yargı Organıda daha verimli ve sağlıklı bir çalışma ortamı sağlamak amacıyla ADLİ TATİL isimli toplu izin etkinliği oluşturmuştur. Bugün ki yazımızda da Adli tatil nedir ne değildir ne zaman başlar ne zaman biter Yargı tatile mi girer gibi akıllarda ki sorulara cevap olmaya çalışacağız.

ADLİ TATİL NE ZAMAN BAŞLAR NE ZAMAN BİTER

Sevgili okurlarım adli tatilin başlangıç ve bitiş tarihleri bellidir. Bu tarihler kanunlarla belirtilmiştir.  İlgili kanuna göre Adli tatil, her yıl 20 temmuzda başlar, 31 ağustosta sona erer. Yeni adli yıl bir eylülde başlar. Demek ki adli organların yılbaşısı 1 eylül itibariyle başlamaktadır.

ADLİ ORGANLAR TATİLE GİRERSE ADALETİ KİM SAĞLAYACAK ?

Merak etmeyin sevgili okurlarım bu tatil süreci boyunca yargı organları her kısmında nöbetçiler bırakmakta,  yani kimse mağdur olmamakta, tatil boyunca belli başlı davalara nöbetçi mahkemeler bakmaya devam etmektedir.  Belli başlı dedim özellikle tatil boyunca tüm davalara bakılması mümkün değil nede olsa yargı mensuplarının bir çoğu tatilde.

ADLİ TATİLDE HANGİ DAVALAR GÖRÜLÜR 

Adli tatilde aşağıda belirttiğim davalar görülmektedir. 

a) İhtiyati tedbir, ihtiyati haciz ve delillerin tespiti gibi geçici hukuki koruma, deniz raporlarının alınması ve dispeçci atanması talepleri ile bunlara karşı yapılacak itirazlar ve diğer başvurular hakkında karar verilmesi.
b) Her çeşit nafaka davaları ile soybağı, Velayet ve vesayete ilişkin dava ya da işler.
c) Nüfus kayıtlarının düzeltilmesi işleri ve davaları.
ç) Hizmet akdi veya iş sözleşmesi sebebiyle işçilerin açtıkları davalar.
d) Ticari defterlerin kaybından dolayı kayıp belgesi verilmesi talepleri ile kıymetli evrakın kaybından doğan iptal işleri.
e) İflas ve konkordato ile sermaye şirketleri ve kooperatiflerin uzlaşma suretiyle yeniden yapılandırılmasına ilişkin işler ve
davalar.
f) Adli tatilde yapılmasına karar verilen keşifler.
g) Tahkim hükümlerine göre, mahkemenin görev alanına giren dava ve işler.
ğ) Çekişmesiz yargı işleri.
h) Kanunlarda ivedi olduğu belirtilen veya taraflardan birinin talebi üzerine, mahkemece ivedi görülmesine karar verilen dava ve işler

Sevgili okurlarım adli tatil ile ilgili genel hatlarıyla bilgi verdik. Yazımın başında belirttiğim üzere her canlının tatile ihtiyacı var. Özellikle adalet dağıtımı yapan birimin işini daha iyi yapması için herkesten daha fazla tatile ihtiyacı var. Bu nedenle adli tatil olması gereken en önemli etkinliktir benim nazarımda.  Bu yazımızın yayın tarihinde adli tatil bitmiş yoğun maraton başlamış oldu yargı organlarımızın. Tüm yargı personeline kolaylıklar diliyorum. 

Müddetname nedir sorusunu merak eden okurlarım müddetname başlıklı yazımızı okumalarını tavsiye ederim. 

Bu konu ile ilgili merak ettiğiniz tüm soruları instagram sayfamız üzerinden yada gönderi altına yorum yaparak sorabilirsiniz.

21 Comments

 1. Avatar upivuof 27 Temmuz 2019
 2. Avatar asewuiyunofae 15 Eylül 2019
 3. Avatar eacenesore 15 Eylül 2019
 4. Avatar uribucaknbeq 15 Eylül 2019
 5. Avatar ezomovutxehoq 15 Eylül 2019
 6. Avatar ixabkowepekaq 15 Eylül 2019
 7. Avatar eridlabae 15 Eylül 2019
 8. Avatar ayupaipaigin 15 Eylül 2019
 9. Avatar jzoxutowufic 15 Eylül 2019
 10. Avatar uhuonuqobqi 15 Eylül 2019
 11. Avatar aqowekailok 15 Eylül 2019
 12. Avatar ofwoivocel 15 Eylül 2019
 13. Avatar ixeuwij 15 Eylül 2019
 14. Avatar quxagitazoj 15 Eylül 2019
 15. Avatar pawugehecogid 15 Eylül 2019
 16. Avatar obawewi 15 Eylül 2019
 17. Avatar utewahagiqizi 15 Eylül 2019
 18. Avatar ohutusoyipam 15 Eylül 2019
 19. Avatar iqipidx 15 Eylül 2019
 20. Avatar imuilusokove 15 Eylül 2019
 21. Avatar uuhoqobirufo 15 Eylül 2019

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: