2. el araç alım satımlarında sahtekarlık

Herkese merhaba sevgili okurlarım

Bin bir uğraşlarla biriktirdiğimiz paralarla bir araç sahibi olmak isteriz.  Tabi 0 km araç almak bu vergilerle ve fiyatlarla oldukça zor bu nedenle gözümüzü 2. Araçlara dikmek zorunda kalıyoruz. İnternetten ve çevremizden sıkı bir araştırma sonucu bütçemize uygun bir araç buluyoruz.

Bulduğumuz araç ile ilgili karşılıklı olarak anlaşarak aracı resmi olarak satın alıyoruz…. İşte bugün ki yazımda 2. El aracı aldıktan sonra başımıza gelebilecek kötü durumlarda ne yapmamız gerektiğini anlatacağım. Bu kötü durumlar ne olabilir aşağıda maddeler halinde yazalım.

-2. El araçlarda km ile oynanması

-Hasar kayıtlı araç satışları

-Komple boyalı araç satışları

-Araç parçasının arızalı yada kullanılamaz olarak satılması

Yukarda ki durumları biraz açalım örneğin bir aracı beğendiniz bu aracın km 60 000 de sizde beğenip aldınız sonra bir araştırdınız ki bu aracın km ile oynanmış araç aslında 300 000 km den düşürülmüş, YIKIM….

Yine bir araç buldunuz aracı satan kişi aracın kusursuz olduğunu söyledi daha önceden hiçbir hasar kaydının olmadığı söyledi sizde güvenip aldınız sonra yaptığınız araştırmada aracın 60 000 TL hasar kaydı var YIKIM……

Yıkımlar bu şekilde uzar gider, velhasıl satın aldığınız 2. El araç size anlatılan şekilde çıkmazsa satıcı ile hiç tartışmayın bu işin de kanuni yolları var.

İlk olarak kanun maddemizi tanıyalım

6502 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun 8. Maddesi derki, Ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır.

Sevgili okurlarım aracınızda ki sorun aracı aldıktan 6 ay içerisinde ortaya çıkarsa bu sorunun aracın teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda bu sorunun olup olmadığının ispatını siz değil size bunu yapan vicdansız yapmalıdır.

KANUN ADAM MAHKEME BENİ HAKLI BULURSA NE GİBİ HAKLARIM VAR?

Maddeler halinde açıklayalım haklarımızı sevgili okurlarım..

-Aldığınız aracı tekrar iade ederek paranızı iade alabilirsiniz

-Aldığınız aracın sonradan öğrendiğiniz kusurunun tamir masraflarını satıcı tarafından karşılanmasını talep edebilirsiniz

-Aldığınız aracı satıcı tarafından misliyle  değiştirilmesini talep etme 

-Aldığınız aracın sonradan öğrendiğiniz kusur oranında satış ücretinde indirim yaparak, indirilen paranın iadesini isteme.

Böyle bir olayla karşılaştığınızda mutlaka elinizde ki deliller ile birlikte tüketici mahkemelerine yoksa hukuk mahkemelerine mutlaka başvurmalısınız. Bu sizin en doğal hakkınız……

Sağlıcakla kalın

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: