Şufa davası

Merhaba sevgili okurlarım

Mal canın yongasıdır diyen ataların torunlarıyız bu nedenle birazcık malı mülkü severiz. Dünyada malı mülkü sevmeyen insan sayılı baya az olsa gerek.  Bu nedenle bir insan kendi hakkına düşen malı korumakta hiç bir çekincesi olmamaktadır.  Bugün ki yazımız da ise paylı mülkiyette taşınmazın yabancıya gitmemesini anlatacağız.

Hukuk dilinde buna Şufa (ön alım hakkı) denilmektedir. Hemen bir örnek ile yola çıkalım 10 dönüm araziniz var bu arazide 8 kardeşin hakkı var. Siz kendi hakkınıza düşeni satmak istiyorsunuz ve 3. bir şahsa üzerinize düşen kısmını satıyorsunuz.  Bu durumda arazide hakkı bulunan 8 kardeşten her birinin şufa davası açma hakkına sahip olmaktadır.  Bu arazi üzerinde hakkı olan bir kişi satmak isterse önce arazi sahiplerinin alma hakkına sahip olduğunu belirlemiş kanunlarımız.

Oldu da 3. şahıslar bu arazide pay hakkı aldı arazinin diğer hak sahipleri Şufa davası açma hakkını kullanabilirler.  Şufa hakkı, belli şartların bir arada bulunmasıyla kullanılabilecek bir haktır. Medeni Kanun önalım hakkı ile paydaşlara dava hakkı tanıyarak taşınmazın mevcut paydaşlar arasında kalmasını hedeflemiştir. Üçüncü kişilerin dışardan taşınmaza paydaş olarak girmesi zorlaştırılarak mevcut paydaşlar arasında süren ahengin bozulması önlenmek istenmiştir ki bu amaçlarında ne kadar başarılı olundu tartışılır.

Şufa davasını sadece taşınmazın üzerinde hak sahipleri açabilmektedir. Tabi bu davayı açmak için de bir süre bulunmaktadır.Taşınmazın satıldığını noter aracılığı ile öğrenildikten 3 ay sonra aksi halde 2 yıl içerisinde dava açma hakkına sahipsiniz. Şufa davasını sadece araziyi alan 3, şahıslara açabilirsiniz başka bir paydaşa bu davayı açamazsınız.

Kavgasız gürültüsüz bir hayat dileğiyle

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: