KRİPTO PARA HIRSIZLIĞI YÖNTEMLERİ VE CEZASI

KRİPTO PARA HIRSIZLIĞI

Kripto para son zamanlarda oldukça popüler olmaya başladı. Teknolojinin gelişmesi ile birlikte Lidya’lı kardeşlerimizin bulduğu para tanımı baya değişti. Kağıt parçası yada değerli maden olarak değerlendirdiğimiz para artık tamamen elektronik ortama taşındı. Tamamen kodlardan oluşan değerli para birimi, son zamanlarda ciddi değer kazanarak yatırımcılarının yüzünü güldürmeyi başardı. Kripto paralar artık tüm Dünyanın ilgisi çekmeyi başarmış durumda. Kazanç sağlayan  para birimi yatırımcıların dışında kötü niyetli insanlarında bir o kadar ilgisi çekti. Kötü adamlar sayesinde son zamanlarda Kripto Para Hırsızlığı terimi oldukça yaygın hale geldi. Bugün ki yazımız da Kripto para hırsızlığı ile ilgili ayrıntılı  bilgi vereceğiz.

Konu başlıkları

 • Kripto para nedir
 • Kripto paranın özellikleri nedir
 • Kripto paranın suç ve suçlularla ilişkisi
 • Kripto para hırsızlığı nedir
 • Gasp yolu ile kripto para hırsızlığı
 • Kripto para nedir
 • Kripto para hırsızlığında siber saldırı yöntemleri
 • Japonyada meydana gelen Kripto para hırsızlığı
 • Kripto para hırsızlığı  virüs yöntemi
 • CryptoShuffler isimli virüsün çalışma mantığı
 • Kripto para hırsızlığı mail yöntemi
 • Anket mail yöntemi
 • Sahte Facebook sayfası yöntemiyle Kripto para hırsızlığı
 • Türk Hukuk sisteminde Kripto Para
 • Kripto para ile ilgili devletimizin görüşü
 • Kanunlarımıza göre Kripto para hırsızlığı
 • Kripto para hırsızlığının cezası
 • Kripto para hırsızlığında soruşturma

Siber saldırı yöntemiyle kripto para hırsızlığı

Kripto para hırsızlığı ile ilgili bilgi vermeden önce kripto paranın ne olduğunu bilmemiz gerekmekte.  Kripto para, kriptoloji denilen bilim sayesinde  çözülmesi imkansıza yakın şifreleme yöntemiyle oluşturulmuş dijital para birimidir. Kripto paralara çok yabancı olduğunuzu düşünmeyin. Bu yazıyı okuyan bir çok okurumuz aslında bilmeden kripto para kullanmaktadır. Kripto  para, banka ve kredi kartlarının alt yapısında kullanılmaktadır desek yanlış olmaz. Kredi kartı yada banka kartı ile fiziksel bir para harcaması yapmıyoruz. Yapılan harcamalar dijital paralardan ibaret. Bir çok vatandaşımızın ortak bir yakarışı kulağımda yankılanmaya başladı “Maaş yatıyor elime hiç değmeden telefon üzerinden dağıtıyorum” Burada, yatan maaşların dijital ortamda dağıtımını yaparak kripto paraları kullanmak zorunda kaldığımızı anlamalıyız. Kripto para hırsızlığının anlatmaya başlamadan önce Kripto paranın özelliklerini çok iyi bilmemiz gerekmektedir.

Kripto paranın özellikleri nedir

Kripto para, dijital para birimi olarak kabul görmekte. Bu para biriminin oldukça ilginç yanları bulunmakta. Kripto paraların kim yada kimler  tarafından ortaya çıkarıldığı net bir şekilde bilinmemekte. Kendiliğinden oluşmadığı aşikar olan bu kod topluluğu ile ilgili ortak görüş, Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kişi yada kişiler tarafından oluşturulduğu düşünülmekte. Kripto para birimimizin ilk özelliği üreticilerinin gizemli olmasıdır. Kripto para birimlerine olan ilginin artmasında en önemli unsur belli bir denetim merkezi olmamasıdır. Devletlerin dahi denetim yapması, kripto para birimleri için oldukça zordur.  Kripto paralar karmaşık bir yapıya sahip olduğu için milyonlarca bilgisayar üzerinde bir parça kripto para bulunmaktadır. Buradan anlaşılacağı üzere kripto parada merkez yoktur. Zincirlerden oluşmuş dağınık bir veri tabanı bulunmaktadır. Bu dağınık veri tabanına ise Blockchain teknolojisi denilmektedir.

Kripto paranın suç ve suçlularla ilişkisi

Kripto paranın sunduğu imkanlar iyi niyetli insanlardan çok kötü niyetli insanların oldukça dikkatine çekmiştir. Kripto paranın bir merkezinin olmaması ve devletler tarafından takibi yapılamaması kötü niyetli insanların iştahını kabartmaya yetmiştir. Kripto para son zamanlarda özellikle kara para aklama için olmazsa olmaz haline gelmiştir.  Denetim yapılamayan bir para biriminin devletler tarafından kabul edilmesi halinde kötün niyetli insanlarında, bu durumu sonuna kadar suistimal edeceği açıktır. Dolandırıcılar vatandaşlardan kazandığı haksız kazançları yok etmek amacıyla kripto para cüzdanlarına aktarmaktadır. Bu nedenle suç gelirleri ile mücadele eden kolluk kuvvetleri haksız kazançların takibini yapmakta güçlük çekmektedir. Bu yönden baktığımız da kripto paranın  iyi olduğu kadar kötü yanlarının da bulunduğunu söyleyebiliriz.

Kripto para hırsızlığı nedir

Kripto para hırsızlığı da nedir ? Dijital bir paranın hırsızlığı nasıl olur?  Bu soruları haklı olarak sorabilirsiniz. Kripto paranın son zamanlarda ki inanılmaz yükselişi ve takip edilememesi kötü niyetli insanların iştahını kabartmıştır.  Kripto para hırsızlığı genel itibariyle iki şekilde yapılmaktadır. Bunların birincisi gasp yolu ile  ikinci yol ise hack yöntemleri ile kripto para hırsızlığıdır.

Gasp yolu ile kripto para hırsızlığı

Kripto para hırsızlığı, son zamanlarda kaba kuvvet kullanan şehir eşkıyaları tarafından sıklıkla yapılmaktadır.  Genel itibariyle yüklü miktarda kripto parası bulunan insanlar hedef olarak seçilir. Uygun zaman ve yer şartları oluştuktan sonra hedef kişi gasp edilerek, zorla sanal cüzdanına giriş yapması istenir. Sanal cüzdana girmek zorunda kalan mağdurun, tüm kripto paraları şüpheli şahıslar  tarafından başka  hesaplara aktarılır.  Bu yöntem ülkemizde son zamanlarda sıklıkla meydana geldiğini üzülerek görmekteyiz. Bu suçu işlemeyi düşünenleri ciddi cezai yaptırımlar beklemekte. Kripto parayı zorla  alırım keyfime bakarım diye sakın düşünmeyin, Gasp ağır bir suç olup yıllarca kendinizi demir parmaklıkların arkasında bulabilirsiniz.

Bahçelievlerde yaşanmış olay

Gasp yolu ile kripto para hırsızlığı ile ilgili  2017 yılında İstanbul Bahçelievler de yaşanmış olayı örnek göstereceğim. Bitcoin’e yatırım yapan bir iş adamı kendisine polis süsü vermiş olan iki gaspçı tarafından zorla bir minibüse bindirildikten sonra otoparka götürerek silah zoruyla 450 Bitcoin’i kendi hesaplarına aktarmışlardır. Bu işi planlayan şüpheli şahıslar emniyet tarafından yakalanarak çok ciddi hapis cezaları ile karşı karşıya kalmışlardır.

Siber saldırı yöntemiyle kripto para hırsızlığı

Kripto para hırsızlığında en popüler yöntem siber saldırıdır.  Son zamanlarda siber saldırılar ile toplamda 1. 2 milyar dolarlık kripto para hırsızlığı gerçekleşmiştir. Bu meblağ gerçekten inanılmaz bir seviyedir. Yapılan araştırmalarda kripto para hırsızlığı yöntemleri oldukça kolay ve maliyetsiz olarak gerçekleşmektedir. Bu nedenle kripto paralar üzerinde hack denemeleri oldukça fazladır. Siber saldırılardan kurtulmak tamamen bizim dikkatimiz ve alacağımız tedbirlerle doğru orantılıdır.

Kripto para hırsızlığında siber saldırı yöntemleri

Kripto para hırsızlığında siber saldırı yöntemlerinin en popüler olanı kötü amaçlı yazılımlardır.  Bildiğiniz üzere Darkweb ağı üzerinde kripto paralara ulaşmak için yüzlerce kötü amaçlı yazılım satılmaktadır. Bu işi yapmayı kafasına koyan hackerlar, Dark web üzerinden çok cüzi miktarlara virüsler satın almaktadır.  Yapılan araştırmalarda Dark Web üzerinde yaklaşık 12 000 satış alanı ve 34 000 teklifin olduğu anlaşılmıştır.  Düşünün sevgili okurlarım 34 000 kişi kripto para hırsızlığı yapmak için sırada beklemekte. Peki Dark Web üzerinden satılan kötü amaçlı yazılımların fiyatları ne kadar bir de onu görelim.  Hackerler ortalama olarak 224 dolar ödeyerek kripto para hırsızlığı için yazılım sahibi olmakta ama işin en kötü yanı 1,04 dolara dahi kötü niyetli yazılımların satışta olması. Bu durum nedeniyle kripto para hırsızlığı her geçen gün artmakta. Bu artışa karşılık kripto paraya yatırım yapan bireylerin, mutlaka bir dizi önlemi alması gerekmektedir.

Japonyada meydana gelen Kripto para hırsızlığı

Geçtiğimiz günlerde Japonyanın kripto para borsası olan Coincheck üzerinden 530 milyon dolarlık hırsızlık yapılmıştı. Burada ilginç olan şey bu işi yapan hırsızların belli olması ancak kimlik bilgilerine ulaşılamamasıdır. Düşünün 530 milyon dolarlık  kripto parayı çalan hırsızların hesapları belli ancak bu şahısların kim olduğuna dair tek bir bilgi yok. Bu durum tamamen kripto paranın inanılmaz gizliliğinden kaynaklanmaktadır.

Kripto para hırsızlığı  virüs yöntemi

Kripto para hırsızlığında en çok kullanılan yazılım CryptoShuffler isimli trojandır. CryptoShuffler isimli virüs, nasıl işlemekte gelin onu görelim. Bu durumu açıklamadan önce Kripto para ile ilgili kısa bir bilgi vermek durumundayım. Bir kişi, bir başka kişiye kripto para aktarımı yapmak için öncelikle, alıcı tarafın cüzdanına özel kimlik numarasını bilmek zorundadır. Bu kimlik numarası olmadan kripto para göndermek imkansızdır. CryptoShuffler isimli yazılım kripto paranın bu özelliği ile ilgilenmektedir.

CryptoShuffler isimli virüsün çalışma mantığı

CryptoShuffler isimli virüs çalışmaya başladığı sistemde ilk yaptığı iş, kripto para sahibinin ödeme yaparken kullandığı panoyu takibe almaktır. Sanal cüzdanın kimlik numarası, bir çok haneden oluştuğu için genel olarak kullanıcılar para aktarımı sırasında kopyala yapıştır komutunu sıklıkla kullanmaktadır. CryptoShuffler isimli virüs ise bu şekilde bir eylem tespit ettiğinde, kripto para gönderilecek olan kimlik numarasını saliselik bir zaman farkı içerisinde hırsızlara ait kimlik numarası ile değiştirmektedir.  Bu değişimin farkında olmayan kurbanımız parayı hırsızlara kendi eliyle göndermiş olmaktadır. CryptoShuffler isimli yazılımın temel amacı budur. Cüzdan kimliklerinin genelde aynı yapıya ve haneye sahip olması bu virüsün çok ciddi yaralar açmasına sebep olmaktadır. Bu saldırılardan kurtulmak için çok uyanık olmamız gerekmekte.  Yazılımın anlık olarak değiştirdiği alıcı cüzdan kimlik numarasını, dikkatle ve gerekirse defalarca teyit etmeliyiz.

Kripto para hırsızlığı mail yöntemi

Kripto para hırsızlığında sıklıkla kullanılan bir diğer yöntem ise sahte mail göndermektir. Hackerlar tarafından hazırlanan bu özel mail içerikleri, Kripto para sağlayıcı firmalar tarafından gönderilmiş süsü verilerek kurbanlara gönderilir. Maili açan kurbanımız, yatırımını yaptığı kripto para sağlayıcı firmadan gelen maili görünce mail içeriğini dikkatle okumaya başlar.  Sahte mailde kullanıcıyı korkutmak amaçlı, HESABINIZA GİRİŞ YAPMA DENEMESİ YAPILDIĞINI BU DENEMEYİ SİZ YAPMADIYSANIZ BU BAĞLANTIYA TIKLAYARAK HESABINIZI KONTROL EDİN şeklinde bir metin yazılı olur. Bunu gören kurbanımız korku ve endişe ile hemen hesabını kontrol etmek amacıyla mailde verilen linke tıklar. Karşısına kripto paralarının bulunduğu firmaya ait bir sayfa çıkar ve kimlik bilgisi ve şifresini yazması istenir. Kurbanımız sitenin istediği bilgileri yazıp login tuşuna bastığında, tüm bilgileri kripto para hırsızlarının sistemine gönderilir. Hırsızlar kripto para sağlayıcı firmanın web sitesini birebir kopyalayarak kurbanın heyecan ve korkusundan yararlanmaktadır. Bu nedenle kurbanımız sahte bir websitesine girdiğini anlamamaktadır.

Anket mail yöntemi

Kripto para hırsızları yine kurbanına sahte bir mail gönderir. Maile kripto para sağlayıcı firma tarafından gönderilmiş süsü verilir. Bu defa mail içeriğinde “anketimize katılıp bize yardım olmanız karşılığında şu kadar coin sisteminize dahil edilecektir” mesajı yer alır. Aç gözlü kurbanımız hemen coinleri kapmak için mailde bulunan bağlantıya tıklar ve giriş kısmına tüm bilgilerini eksiksiz olarak yazarak login tuşuna basar. Bilgileri alan hırsızlar da kurbanın sistemine girerek tüm kripto paraları boşaltır.

Sahte Facebook sayfası yöntemiyle Kripto para hırsızlığı

Hackerler kripto paraları çalmak için her türlü yöntemi yapmaktadır. Kripto para sağlayıcı firmaların ismini ve logosunu kullanarak facebook sayfası oluşturmakta. Bu sayfa ile sahte takipçi kullanarak orjinal firma sayfası görünümü vermekteler. Kripto para yatırımcısı ise en iyi niyetlerle bu facebook sayfasını takip eder. Hackerler takibe aldıkları kurbanı sayfa üzerinde  ŞU KADAR COİN KAZANAN TAKİPÇİMİZ [ KURBANIN FACE PROFİLİ] OLMUŞTUR TEBRİK EDERİZ şeklinde gönderi paylaşır. Bu postu gören kurban haliyle mutlu olur. Bu sırada hackerler kurbana süslü kelimelerle dolu bir dize tebrik mesajı ve kazandığı coinleri alması için bir bağlantı gönderir. Kurban bağlantıya tıklayarak, sanal cüzdanının kimlik bilgisini ve şifresini yazar. Böylece kripto para hırsızları amaçlarına ulaşır.

CryptoShuffler, sahte mail veya face sayfası gibi  gibi binlerce değişik yazılım yada sahtekarlık  piyasada sürülmüş durumda. Bu nedende çok ciddi önlemler almamız gerekmektedir. Bu önlemleri maddeler halinde sıralamak gerekirse;

 1. Dikkatli olmak
 2. İnternet üzerinden bilinmeyen yazılım indirmemek
 3. Kripto para işlemleri esnasında sanal klavye kullanmak
 4. Güvenli, güvenlik yazılımına sahip olmak
 5. Gelen her maile balıklama atlamamak
 6. Bir başkası tarafından gönderilen hiç bir linke tıklamamak
 7. Kripto para sağlayıcı firmanıza adres çubuğuna yazmak suretiyle giriş yapın.

Türk Hukuk sisteminde Kripto Para

Kripto para tanımı Türk Hukuk sisteminde bulunmamaktadır. Bu tanımın en kısa zamanda hukuk sistemimize girmesini temenni ediyorum. Her  ne kadar kripto para, Türk  hukuk sisteminde  tanımlı olmasa da kripto paranın bir maddi karşılığı bulunduğu için mal varlığı olarak nitelendirilebilir. Bu nedenle kripto paraları mal varlığımız olarak değerlendirerek kanunlarımızı ona göre yorumlama şansımız bulunmaktadır.

Kripto para ile ilgili devletimizin görüşü

Kripto para ile ilgili çok fazla resmi açıklama duymadık. BDDK’nın Kripto para ile ilgili açıklamasında, Kripto para ile ilgili bilgilerinin bulunduğunu ancak bu para ile ilgili yaşanacak mağduriyetlerle ilgili sorumlu olmadıklarını beyan etmişlerdir.  Doğacak sorunlardan kastı sanırım kripto para hırsızlığı olsa gerek.

Kanunlarımıza göre Kripto para hırsızlığı

Hukuk sistemimiz de kripto para hırsızlığı ile ilgili bir tanımlama yok ancak Kripto paralarınız hack saldırısı sonucu çalınması durumunda TCK 142 maddesinin E bendi devreye girmektedir. Kripto para hırsızlığı virüs yada sahte mail yolu ile gerçekleşirse, ilgili kanun gereği Bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle hırsızlık suçu ortaya çıkmış olacaktır.

Kripto para hırsızlığının cezası

Kripto para hırsızlığı ile ilgili kanun maddesini yukarda anlatmıştık. TCK 142 maddesi gereği bilişim yolu ile hırsızlık suçu için kanun maddemiz üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezasına hükmolunur şeklinde belirtilmiştir. Bu konu ile ilgili olarak kanun hükümlerine hakim olmanız için aşağıda belirtilen konu başlıklarını mutlaka okumanızı öneririm.

ADLİ PARA CEZASI 

TAKİBİ ŞİKAYETE BAĞLI SUÇLAR 

ŞİKAYETİMİN TAKİBİNİ NASIL YAPARIM

Kripto para hırsızlığında soruşturma

Kripto para hırsızlığı olaylarında, kolluk kuvveti çok ciddi çalışmalar yapmaktadır. Her ne kadar kripto paranın takibi zor olsa da çeşitli soruşturma teknikleri ile bu işi yapan hackerların tespiti mümkün olabilmektedir. Hata yapmayan suçlu yoktur. Bu hatalar ise sıkı bir çalışma ve özveri sonucu kolluk kuvvetleri tarafından ortaya çıkarılmaktadır.  Japonya kripto para borsası olan Coincheck üzerinden 523 milyon dolar değerinde olan kripto para hırsızlığı ile ilgili çok ciddi soruşturma yürütüldü.  Bu konu ile ilgili olarak yapılan ciddi çalışmalar sonucunda 11 şüpheli sanal cüzdan tespit edildi.  Bu işi yapan 11 hacker’ın cüzdanları bulundu 523 milyon dolarlık kripto paralar bu hesaplarda paylaşıldı. Bu işi yapan tüm hesaplarda ise coincheck_stolen_funds_do_not_accept_trades : owner_of_this_account_is_hacker yazan etiket tespit edildi. 523 milyon dolarlık kripto paranın bulunduğu hesaplar belli ama hesapların sahipleri meçhul. Kripto para bu nedenle gayri meşru dünyasında oldukça popüler hale gelmiş durumda.

Mikrofon Kanunadam’da

Kripto paraya yatırım yapan sevgili okurlarım, biraz dikkat biraz tedbir ile emeklerinizin hırsızlara gitmesini önleyebilirsiniz.Bu konu ile  ilgili aklınıza takılan en ufak soruyu yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz. Bununla birlikte sosyal medya hesaplarımızı takip ederek yeni yazılarımızdan haberdar olabilirsiniz. Kripto paranızın bol olması temennisiyle.

4 Comments

 1. Avatar Hukuk ogrencisi 6 Aralık 2018
 2. Avatar kanunadam 6 Aralık 2018
 3. Avatar Cumali Akdeniz 16 Aralık 2018
 4. Avatar Ali Cuma 16 Aralık 2018

Değerli görüşlerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler

%d blogcu bunu beğendi: